statystyki

Jakie uprawnienia ma pracownik, gdy jego firma jest przejmowana

autor: Tomasz Zalewski24.11.2014, 07:43; Aktualizacja: 24.11.2014, 07:48
Czy stary układ obowiązuje w nowej firmie?

Czy stary układ obowiązuje w nowej firmie?źródło: ShutterStock

Fuzje przedsiębiorstw, przejęcia firm, sprzedaż zakładu to stałe elementy codzienności gospodarczej. Prawo pracy określa jednak sytuację pracowników, których miejsce pracy przechodzi z rąk do rąk.

Czy wypowiedzenie po przejęciu nie obowiązuje?

Pani Teresa właśnie otrzymała wypowiedzenie. Jednak wkrótce część zakładu, w której pracuje, zostanie przejęta przez inną firmę. Czy – gdy dojdzie do zmiany pracodawcy – jej wypowiedzenie zostanie anulowane?

Biegnące okresy wypowiedzeń pracowników, którzy zostali przejęci przez nowego pracodawcę, nie ulegają przerwaniu, jednak kolejny zatrudniający może podjąć działania, które sprawią, że pracownik zachowa etat. Potwierdza to wyrok SN z 13 maja 1998 r. Zgodnie z nim przejęcie części zakładu pracy w trybie art. 231 par. 1 k.p. w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powoduje, że nowy pracodawca wstępuje z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy. Jest więc związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane