statystyki

Zmiana formy spółki nie przerywa urlopu wychowawczego

autor: Halina Kwiatkowska02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 10:08

Planujemy przekształcenie istniejącej spółki jawnej w spółkę z o.o. przy jednoczesnej zmianie wspólników. Wspólnikami mają zostać osoby, które obecnie są zatrudnione w spółce jawnej (forma zatrudnienia to umowa o pracę na czas nieokreślony). Jeden z nowych wspólników pozostaje na urlopie wychowawczym. Mamy wątpliwości, czy zmiana formy spółki oraz wcielenie się w rolę wspólnika nie będzie stało na przeszkodzie kontynuacji urlopu wychowawczego.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. nie prowadzi do utraty bytu prawnego spółki jawnej, lecz do zmiany jej dotychczasowej formy ustrojowej. Zgodnie z art. 553 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) obowiązuje wówczas zasada kontynuacji, która oznacza, że w wyniku przekształcenia spółka z o.o. jest kontynuatorem działalności spółki jawnej, tyle że w zmienionej formie prawnej. A na spółkę z o.o. przechodzą prawa i obowiązki spółki jawnej, w tym także w zakresie prawa pracy. W przypadku przekształcenia nie stosuje się zatem art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane