statystyki

Wszystko o karach w pracy: kiedy można je nakładać, jak pracownik może się bronić

autor: Mariusz Stępień12.01.2015, 18:00
szef obwinianie

Czy naganę musi poprzedzać upomnienie?źródło: ShutterStock

Pracodawca może upomnieć pracownika, nałożyć naganę czy karę pieniężną. Gdy jednak naruszy przy tym przepisy, zatrudniony może wnieść sprzeciw, a nawet wystąpić do sądu.

Czy można nie wysłuchać pracownika?

Postanowiliśmy nałożyć karę pieniężną na naszego pracownika za naruszenie przepisów bhp. Decyzja o tym została podjęta następnego dnia po naruszeniu przez niego obowiązków. Pracownik nie przyszedł jednak do pracy. Przedstawił dwutygodniowe zwolnienie lekarskie. Czy ZUS ZLA przekreśla możliwość jego ukarania?

Przy nakładaniu kar porządkowych pracodawca musi przestrzegać zasad określonych w kodeksie pracy. Dotyczą one m.in. terminu, w ciągu którego można ukarać pracownika. Kara nie może być zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Ponadto ukaranie jest możliwe tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Pracodawca nie może pominąć tego wysłuchania, chyba że zatrudniony zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia (wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1999 r., I PKN 114/99, OSNP 2000/17/644).

Kodeks pracy przewiduje, że gdy z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu na ukaranie nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy. Jeśli zatem pracownik wróci do pracy po dwóch tygodniach nieobecności, pracodawca będzie mógł go ukarać. Nie będzie to jednak możliwe, gdy zwolnienie lekarskie będzie kontynuowane i będzie trwało długo. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem zawieszenia drugiego trzymiesięcznego terminu liczonego od daty dopuszczenia się przez pracownika naruszenia. Jeśli zatem nieobecność pracownika w pracy uniemożliwiająca wysłuchanie go przez pracodawcę będzie trwała na tyle długo, że upłyną trzy miesiące od dopuszczenia się naruszenia, to jego karalność się przedawni i nałożenie kary porządkowej nie będzie możliwe.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane