Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2014 roku wzrosło o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Na koniec września wyniosło ono 3 901 PLN. W porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami, wzrost realnej płacy zwolnił i wyniósł 3,5 proc. w odniesieniu do roku poprzedniego. W I kwartale 2014 roku wzrost ten wynosił 3,7 proc. a w II kwartale 3,8 proc.

ikona lupy />
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2013 i 2014 roku / Media

Spowolnienie wzrostu płacy realnej jest tym bardziej znaczące, że w dwóch miesiącach III kwartału mieliśmy do czynienia z deflacją. Oznacza to, że mimo spadku cen, siła nabywcza pensji rosła wolniej niż w poprzednich okresach.

Płace najbardziej wzrosły w administracji, czyli w branży o najniższych średnich zarobkach. W zestawieniu uwzględniono jedynie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w związku z czym nie ujęto w nim urzędów oraz np. placówek kulturalnych i edukacyjnych.

Duży wzrost średnich płac obserwujemy też w obsłudze rynku nieruchomości i przetwórstwie przemysłowym. Jedynym wyjątkiem jest górnictwo, gdzie średnia płaca spadła o 3 proc.: z poziomu 6 201 PLN do 6 017 PLN brutto. Sytuacja ta spowodowana jest problemami w przemyśle górniczym oraz przesunięciem wypłat nagród i premii (w niektórych kopalniach).

Mateusz Rachucki, Wynagrodzenia.pl