statystyki

Kierownik czasowo może być robotnikiem

autor: Artur Radwan19.09.2014, 07:37; Aktualizacja: 19.09.2014, 10:09
W omawianej sprawie mamy do czynienia ze zwykłym poleceniem służbowym,

W omawianej sprawie mamy do czynienia ze zwykłym poleceniem służbowym,źródło: ShutterStock

Oddelegowanie pracownika do innych zajęć na trzy miesiące nie oznacza, że przełożony chce ominąć wręczenie podwładnemu wypowiedzenia zmieniającego. Takie działanie należy traktować jak zwykłe polecenie służbowe. Tak wczoraj orzekł Sąd Najwyższy.

Pracodawca zlikwidował jedną z komórek organizacyjnych. Pracownikom zaproponowano zatrudnienie na innych stanowiskach. Zgody na zamianę nie wyraził tylko zastępca kierownika, któremu zaproponowano objęcie stanowiska robotnika rozdzielni lub planisty. Przełożony, powołując się na art. 42 par. 4 kodeksu pracy, poinformował go o czasowym oddelegowaniu do pracy na stanowisku planisty.

Podwładny jednak ciągle chorował, a później przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. W efekcie pracodawca na podstawie art. 53 k.p. zwolnił go bez wypowiedzenia wskutek długotrwałej choroby.

Okazało się, że pracownik już po oddelegowaniu na inne stanowisko odwołał się do sądu I instancji. Uważał, że taka decyzja była niczym innym jak wypowiedzeniem zmieniającym. Sąd uznał, że było to zwykłe polecenie służbowe, i oddalił pozew. Sprawa trafiła do sądu II instancji, który zmienił zaskarżony wyrok i zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie od firmy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • można odwołać sędziego wydającego głupie wyroki?(2014-09-19 20:57) Zgłoś naruszenie 00

  A sędzia Sądu Najwyższego może być oddelegowany na stanowisko ciecia na 3 miesiące w roku?
  Kwalifikacje wszak ma.
  Wyroki SN psują do reszty i tak już kiepskie prawo.

  Odpowiedz
 • robi(2014-09-20 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  A może tak sędziego by oddelegowac do sprzątania sraczy. Nie dawać mu wypowiedzenia zmieniającego tylko na 3 miesiące oddelegować do sprzątania sraczy w sądzie.
  Jak rozumiem, sędzia nie będzie się buntował, nie odmówi wykonania polecenia służbowego, tylko będzie przez 3 miesiące karnie sprzątał sracze.

  Odpowiedz
 • tulp(2014-09-20 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  Mamy g...niane prawo, tworzone przez dyletantów nie mających pojęcia jak ono działa. To jedno nieszczęście. Ale na to nakłada się drugie, jeszcze większe - sędziowie, którzy o życiu nie mają pojęcia i którzy zamiast prostować problemy społeczne to je spiętrzają.
  Dobry prawnik ma być socjotechnikiem, tak sterującym społeczeństwem aby państwo działało sprawnie. Niestety w sądaych jest mało dobrych prawników. Jak sędzia może wiedzieć jak działa społeczeństwo, jak sędziami nie stają się ludzie życiowo doświadczeni tylko tacy, którzy prawdziwego życia i jego problemów nigdy nie zaznali.
  p.s. I nie mam tu na myśli adwokatów, którzy sędziami nigdy zostawać nie powinni z tej racji, że ich zawód jest biegunowym przeciwieństwem zawodu zaufania publicznego, jakim powinien być sędzia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane