Czeka nas wielka demobilizacja armii: Ponad 30 tys. żołnierzy odejdzie z wojska

autor: Artur Radwan16.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:04
W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.

W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.źródło: ShutterStock

34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016–2022. Nie będzie łatwo ich zastąpić. Możliwość awansu dla kontraktowych żołnierzy jest bowiem tylko teoretyczna. Resort obrony nie zamierza wydłużać im czasu służby powyżej 12 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (110)

  • k(2014-09-16 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Szeregowi zawodowi to chyba najbardziej chorowita grupa ludzi. Przed każdym poligonem albo służbą w święta lub weekend przynoszą L4.

    Odpowiedz
  • rezerwista(2014-09-16 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    proponuje tych oficerków wysyłać do cywila po 12 latach służby. jest ich zdecydowanie za dużo. ciekawe, co wtedy bedą mówić.

    Odpowiedz
  • JAN(2014-09-16 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    WIĘKSZOŚĆ AWANSUJE TAK JAK W POLICJI TO TZW PLECAKI,A NIE FACHOWCY

    Odpowiedz
  • DD(2014-09-16 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do cywila i wyjazd na zachód niech pryncypały sami się bronią przed Putinem.

    Odpowiedz
  • marcins(2014-09-16 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    to jak, niby chca wprowdzić pobór, niby szkolenia rerwistów a tu zawodowych wypuszczają. W sumie to dobrze tylko PO co ta cała zawierucha wokół poboru? szum medialny i rozdmuchiwanie napiecia , szczucie na Rosje przy braku zagrozenia? branzowcy nie widzą potrzeby utrzymywania ilus tysiecy zolnierzy ale politycy krzycza o zagrożeniu i każa sie zbroic. Ktos w koncu powinien zrobic porzadek z ta debilną polityką

    Odpowiedz
  • moc(2014-09-16 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    co to za debile wymyslili te 12 letnie kontrakty???

    Odpowiedz
  • obserwator(2014-09-16 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przed wydłużeniem wieku emerytalnego wojskowi i przeróżni eksperci tłumaczyli że Żołnierz po 15 latach w armii to wrak człowieka bez przydatności bojowej i że wydłużanie wieku emerytalnego to chory pomysł. Teraz nie chcą odejść z tej wyczerpującej pracy po 12 latach.
    Trochę trąci hipokryzją.

    Odpowiedz
  • ED(2014-09-16 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Słusznie zwolnić tych paśibrzuchów ze sztabów i przyjąć młodych wykształconych dowódców.A tak na marginesie jak ta stara kadra zdaje egzaminy sprawnosciowe.

    Odpowiedz
  • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2014-09-16 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tak to oto POmatoły osłabiają i destabilizują Polskę

    Odpowiedz
  • Volksdeutsch(2014-09-16 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Putin się śmieje , kamieni kupa... Chyba zajmie Polszę bezdnego wystrzału.

    Odpowiedz
  • Tygrys(2014-09-16 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem tak byłem w wojsku służyłem ponad 14 lat na kontrakcie i mnie zwolniono,na moje miejsce już był obsadzony z NSR.MON tak kombinował żebym tylko nie został.A ten dupek twierdzi że jak przez 12 lat nie zdobył wyższego stopnia to się nie nadaje do wojska!!!W Bydgoszczy w pierwszej kolejności byli awansowani kierowcy którzy jeździli z generałami i to czasami po 3 latach służby.To potem dla nas nie było etatów i dalej się czekało.
    W wojsku trzeba mieć szczęście albo dobre plecy żeby przejść z szer.zaw. na podoficera.
    W razie konfliktu życzę powodzenia tym wszystkim członkom którzy rządzą tym może już nie wojskiem a przedszkolem.

    Odpowiedz
  • strażak(2014-09-16 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    I tak oczywiście mają nas w dupie. Poszedłem do wojska zaraz po szkole. Oczywiście z wielkimi ambicjami. Pracując już w tej chorej instytucji 10 lat stwierdzam, że straciłem kupę lat doświadczenia w cywilu. Cała moja rodzina śmieje mi się w twarz bo jestem szeregowym który wziął kredyt hipoteczny który będę musiał spłacać dalej po odejściu z wojska tylko z jakim doświadczeniem cywilnym. Pracuję jako młodszy ratownik kierowca w Wojskowej Straży Pożarnej na lotnisku. Skończyłem kurs szeregowych PSP i kolejny kurs o którym chodziły plotki, że będzie dla strażaków podoficerskim. Pomijam szkolenia i inne kursy ze znajomości gaszenia różnych typów samolotów, medyczne i różne różne inne. W sumie nie oszukując jakiś rok szkolenia tylko na tym pododdziale. Pomijam, że wcześniej byłem w tzw "zmechu" i tam przez jakieś 3,5 roku też przechodziłem różne szkolenia. Co z tego będę miał w cywilu ? NIC. Te wszystkie lata inwestowania w swoją "przyszłość" w armii odczuła moja rodzina bo w sumie to są długie czasy rozłąki. Zaznaczam tu, że mało który żołnierz stacjonuje w miejscu służby. Często jest to długa rozłąka. Chciałbym zobaczyć naszą kadrę oficerską która wymyśla te głupie ustawy razem z urzędnikami, którzy nie mają pojęcia o tym jak wygląda praca w armii a także wolnych strzelców którzy się tu wypowiadają a nie mają pojęcia jak to wszystko wygląda od środka. Dla nich żołnierz to pijak, nie rób i trep który ma wszystko głęboko w czterech literach a rzeczywistość jest zupełnie inna. Wystarczy spojrzeć na moją jednostkę gdzie tatuś, wujek, brat itd, itp załatwia robotę poprzez nsr itp. Ja pracuje 10 lat i jak naprawdę mogłem dużo wcześniej pisać na szkołę podoficerską to byłem żołnierzem nadterminowym i podejście przełożonych było takie, że chyba CIĘ PO...ło. nadterminowy na szkołę? popracuj trochę najpierw a miałem służby 5 lat. Teraz już praktycznie droga jest zamknięta. Co do Pana "K" szeregowi to najbardziej chorowita grupa ludzi? Skoro zasuwamy za podoficerów i oficerów i jest nas większa część armii to nie dziwcie się, że u nas jest największy odsetek zwolnień bo nas jest najwięcej. Pytanie dlaczego w sztabie powinni pracować oficerowie a pracują podoficerowie i szeregowi? Bo PAN oficer się nie może wyrobić z robotą potrzebuje pomocy. A prawda jest taka, że oni zalegają na etatach na pododdziałach a siedzą w sztabie. Wniosek starszy chorąży który ma dwanaście lat służby i chorąży który ma tyle samo co ja zostaną bo siedzieli całe życie w sztabie zajmując stanowiska na pododdziałach oddelegowani do sztabu. Oficerowie szukają dziury w całym bo mają na to czas i przychodzą pić kawę jeść ciasteczka i po ośmiu godzinach do domku. Przepraszam oczywiście tę kadrę oficerską która naprawdę pracuję na swoim stanowisku bo takich ludzi na szczęście też nie brakuje. Nie ma się co dziwić szeregowym takim jak ja którzy już nie mają widoku na przyszłość w armii. Tacy jak ja już nie mają ambicji nie służymy przychodzimy do pracy jak urzędnicy i szukamy innej pracy w cywilu bo widzimy, że nie mamy żadnych perspektyw... Reasumując nie piszę tego żeby się żalić. Nie tędy droga. Piszę dla tych którzy chcą wstąpić do armii. Do nowych szeregowych zawodowych. Zastanówcie się czy warto. Ja straciłem doświadczenie na cywilnym rynku pracy i wyjdę teoretycznie z wojska z niczym. Na szczęście ja sobie poradzę bo nie leżałem przez te 10 lat. Pomyślcie tylko o waszej rodzinie. Bo nie każdy z was będzie miał doświadczenie poza wojskiem takie jak ja. To jest cały nasz kraj cała nasza POLSKA. Ja po odejściu z wojska (a na pewno nie będę czekał aż mnie sami zwolnią) spadam za granicę. Będę tylko czekał na wezwanie mnie na jakieś ćwiczenia :). Jestem w stanie nawet zrezygnować z POLSKIEGO obywatelstwa. Dziękuję bardzo za taką Polskę gdzie w świetle właśnie tego prawa ono działa wstecz. Bo jak wstępowałem do armii nie było ustawy o 12 latach. Na pewno by mnie tu nie było. POWODZENIA DLA NOWYCH FRAJERÓW TAKICH JAKIM JA BYŁEM. Bo tylko tacy wstępują do armii.

    Odpowiedz
  • rhrthrh(2014-09-16 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    pamiętacie te hasło: "by żyło się lepiej"? i macie to co chcieliscie:)

    Odpowiedz
  • strażak(2014-09-16 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Zapomniałem dopisać, że to co napisałem i tak nic nie zmieni ;). Także jeszcze raz powodzenia. Lepiej pracować w cywilu i mieć jakieś doświadczenie i perspektywy a najlepiej za granicą bo wszyscy moi znajomi wyjechali i nie żałują tylko w POLSCE nie docenia się ludzi:)

    Odpowiedz
  • adam(2014-09-16 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Tak Państwo Polskie postanowiło aby prycypialnie pilnować aby przypadkiem nikt z tych 30-kilku tysięcy emerytrur nie nabył

    Odpowiedz
  • Tygrys(2014-09-16 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem ci Strażak masz całkowitą rację.Ją przesłużyłem 14 lat,2 miesiące i 15 dni i też kopneli mnie w dupe.
    Stwórzmy sami armię z tych których pozwalniali !!!Napewno będziemy lepsi od tych Z NSR.
    Ją powiedziałem swojej rodzinie i znajomym że do Polski się teraz nie przyznaję.Zadałem im też pytanie czy w razie jakby wybuchła wojna poszli by walczyć.Z wielkim zdziwieniem większość odpowiedziała że by uciekli z Polski bo za co mają walczyć?Popiepszony kraj i nasz cały rząd.Sami sobie walczcie,gamonie.

    Odpowiedz
  • były zmechol(2014-09-16 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść. Wielu z nas w latach 80 - tych w ramach restrukturyzacji armii też podobnie potraktowano.

    Odpowiedz
  • szerszeń(2014-09-16 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    No fajnie STYROPIANOWCY: z tych około 80 tys. żołnierzy, tylko około 40 tys. ma jakąś zdolność operacyjną - reszta pierdzi w stołki w przerośniętych dowództwach różnego szczebla. Jeśli, de facto, wyrzuconych zostanie około 35 tyś. wyszkolonych to co zostanie ?
    No i jeszcze 35 tys. nowych bezrobotnych.

    Odpowiedz
  • STANSI(2014-09-16 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    MAM NADZIEJE ZE DO 2016 ROKU ZOSTANA WYWALENI DO CYWILA CI PANOWIE Z M .O .Nu ORAZ POŁOWA TYCH DURNYCH OFICEROW I GENERAŁÓW Z MINISTERSTWA CO LIKWIDUJA I TAK OKROJONA POLSKĄ ARMIE A PILNUJA TYLKO K O R Y T A DLA SIEBIE ...A MIN . KLICH I CI CO ZLIKWIDOWALI Z S Wojskowa POWINNI STANAĆ PRZED TRYBUNAŁEM STANU ..!!! POWINNO SIE SPOWROTEM WPROWADZIC PÓŁROCZNA SLUZBĘ WOJSKOWA CELEM PRZESZKOLENIA MŁODYCH LUDZI I ZLIKWIDOWAĆ TYCH DZIaDKOW milicjantow S B kow CO PILNUJA WOJSKOWYCH OBIEKTOW a te pieniądze przenaczyć na SZKOLENIE !!!

    Odpowiedz
  • SASTYU(2014-09-16 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO PO 12 LATACH NIE WYRZUCA SIĘ TYCH O P A S ŁY C H I OCHLANYCH OFICEROW Z MINISTERSTWA GŁUPICH POMYSŁOW ? PO CO NAM TE OPASY ? SIEDZA NIC NIE ROBIĄ I WYMYSLAJĄ PIERDOŁY ...PEWNIE JESZCZE ZA TO DODATKOWA KASE BIORĄ !!!

    Odpowiedz