Na pierwszą pracę muszą czekać, według badań, nawet dwa lata od ukończenia studiów. Absolwenci szkół wyższych często mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Często też nie wiedzą, że mogą liczyć na pomoc biur karier, działających na większości polskich uczelni.

Na Politechnice Warszawskiej taki punkt prowadzi specjalną stronę internetową, na które można zarejestrować się i znaleźć ofertę pracy. Ale, jak mówi Aneta Tyczyńska z biura karier Politechniki Warszawskiej, absolwenci otrzymają tu także pomoc bardziej konkretną. Pracownicy przeprowadzą z nimi rozmowę doradczą oraz podpowiedzą jak napisać dobry list motywacyjny. Pomogą też w bezpośrednim kontakcie z pracodawcą.

Absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego mają natomiast możliwość skorzystania ze specjalnej bazy praktyk, stażów i ofert pracy, którą współtworzy siedem polskich uczelni. Mogą też wziąć udział w zajęciach poszerzających kompetencje. Jak wyjaśnia kierownik biura karier UW Marta Piasecka, są to przede wszystkim warsztaty i szkolenia rozwijające umiejętności miękkie.

Pracę po studiach najłatwiej jest znaleźć informatykom i absolwentom kierunków technicznych. Trudniej mają ci, którzy ukończyli studia humanistyczne. Według Głównego Urzędu Statystycznego, co piąty bezrobotny to osoba poniżej 25. roku życia.