Połowa informatyków rozpoczynających karierę zawodową w branży IT zarabiała więcej niż 3 250 zł – wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak.
Wynagrodzenia całkowite brutto pracowników rozpoczynających karierę zawodową w pięciu wybranych branżach (w zł) / Inne

Z obserwacji rynku wynagrodzeń wynika, że informatycy to jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Co więcej: popyt na pracowników IT z roku na rok jest coraz większy, nie tylko w samej branży IT, ale również w innych gałęziach gospodarki. W efekcie osoby, które ukończyły studia informatyczne, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto informatyków rozpoczynających karierę zawodową na różnych stanowiskach (w zł) / Inne

Spośród osób rozpoczynających karierę zawodową najlepiej opłacani w 2013 roku byli pracownicy zatrudnieni właśnie w IT (mediana wyniosła 3250 zł). Tymczasem osoby, które podjęły pierwszą pracę w telekomunikacji i bankowości zarabiały o około 10 proc. mniej.

Wśród osób zatrudnionych w branży IT najlepiej zarabiały osoby rozpoczynające karierę w działach programowania (3570 zł) i wdrożeń (3500 zł). Z kolei najsłabiej wynagradzani byli informatycy zajmujący się grafiką komputerową (2500 zł).

Wynagrodzenia całkowite brutto osób rozpoczynających karierę zawodową w działach IT w 2013 roku (w zł) / Inne

Przedsiębiorstwa szukają przede wszystkim absolwentów kierunków informatycznych, którzy specjalizują się np. w projektowaniu stron internetowych czy administrowaniu sieci. Szczególnie doceniani są oczywiście informatycy znający różne języki programowania takie, jak Java, C++ czy Visual Basic.

Miesięczne zarobki nie mniejsze od 4000 zł otrzymywały osoby, które zostały zatrudnione na stanowisku: inżyniera oprogramowania (4500 zł), programisty Java oraz programisty baz danych (po 4 000 zł). Natomiast wynagrodzenia młodych grafików wyniosły jedynie 2500 zł.

Marcin Niedużak, Sedlak & Sedlak