statystyki

Służba zdrowia: Radiolodzy nie otrzymają podwyżek

autor: Beata Lisowska26.05.2014, 09:28; Aktualizacja: 26.05.2014, 09:30

Profesor Irena Lipowicz w kwietniu zwróciła się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie nowych regulacji dotyczących czasu pracy niektórych pracowników medycznych (m.in. radiologów, patomorfologów, fizykoterapeutów) oraz wskazanie działań resortu mających na celu rozwiązanie związanych z nimi problemów. Od 2 lipca zamiast dotychczasowych pięciu godzin będą musieli wykonywać swoje obowiązki przez 7 godzin i 35 minut. Nowe przepisy już teraz wywołują liczne konflikty w szpitalach. Dyrektorzy próbują redukować etaty, a zatrudnionym zwiększają wymiar czasu pracy, ale bez wzrostu wynagrodzenia. Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217), na podstawie której radiolodzy i inni pracownicy medyczni będą pracować dłużej, nie przewiduje bowiem podwyżek płac.

W swoim wystąpieniu RPO zwróciła uwagę, że mają oni ograniczone możliwości dochodzenia wzrostu wynagrodzeń.

– Będzie to skutkować drastycznym obniżeniem stawki godzinowej i pokrzywdzeniem tej grupy pracowników – twierdzi Irena Lipowicz. Jednak Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi udzielonej rzecznikowi ujawnia, że nie zamierza zmieniać przepisów. Wskazuje również, że ustawodawca w kwestii płac radiologów i innych pracowników, którym zostanie zwiększony wymiar czasu pracy, pozostawił stronom dowolność.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane