statystyki

Służba zdrowia: Radiolodzy nie otrzymają podwyżek

autor: Beata Lisowska26.05.2014, 09:28; Aktualizacja: 26.05.2014, 09:30

Profesor Irena Lipowicz w kwietniu zwróciła się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie nowych regulacji dotyczących czasu pracy niektórych pracowników medycznych (m.in. radiologów, patomorfologów, fizykoterapeutów) oraz wskazanie działań resortu mających na celu rozwiązanie związanych z nimi problemów. Od 2 lipca zamiast dotychczasowych pięciu godzin będą musieli wykonywać swoje obowiązki przez 7 godzin i 35 minut. Nowe przepisy już teraz wywołują liczne konflikty w szpitalach. Dyrektorzy próbują redukować etaty, a zatrudnionym zwiększają wymiar czasu pracy, ale bez wzrostu wynagrodzenia. Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217), na podstawie której radiolodzy i inni pracownicy medyczni będą pracować dłużej, nie przewiduje bowiem podwyżek płac.

W swoim wystąpieniu RPO zwróciła uwagę, że mają oni ograniczone możliwości dochodzenia wzrostu wynagrodzeń.

– Będzie to skutkować drastycznym obniżeniem stawki godzinowej i pokrzywdzeniem tej grupy pracowników – twierdzi Irena Lipowicz. Jednak Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi udzielonej rzecznikowi ujawnia, że nie zamierza zmieniać przepisów. Wskazuje również, że ustawodawca w kwestii płac radiologów i innych pracowników, którym zostanie zwiększony wymiar czasu pracy, pozostawił stronom dowolność.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane