statystyki

Pensja w służbie cywilnej ze stałymi dodatkami

autor: Artur Radwan21.05.2014, 07:35; Aktualizacja: 21.05.2014, 08:36
Urzędnik, szpieg

Urzędnik, szpiegźródło: ShutterStock

Wynagrodzenie w administracji rządowej zależy od zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Za bycie urzędnikiem mianowanym otrzymuje się świadczenie ekstra.

W korpusie służby cywilnej od 2009 r. nie było podwyżek pensji nawet o wskaźnik inflacji. Dyrektorzy generalni mają zamrożony fundusz płac. Mogą jednak w ramach posiadanych środków – po uwzględnieniu wydatków na z góry przewidziane świadczenia, m.in. dodatki za wieloletnią pracę czy nagrody jubileuszowe – przyznawać premie czy nawet podwyżki dla najlepszych. W efekcie od ich decyzji zależy (po otrzymaniu określonej kwoty na fundusz płac), czy zatrudniać więcej osób za niższe wynagrodzenie, czy też zwolnić część załogi, a pozostałym zaproponować podwyżkę.

Wynagrodzenie zasadnicze

Pensja pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku za wieloletnią pracę (stażowego). Urzędnik mianowany otrzymuje także dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej – a więc zarówno pracowników, jak i urzędników – ustalana jest na podstawie mnożników podanych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 9 grudnia 2009 r. i kwoty bazowej określanej co roku w ustawie budżetowej. W 2014 r. wynosi ona 1873,84 zł brutto i nie zmieniła się już od kilku lat.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zz(2014-05-21 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  Co to za artykuł? Nic nowego i odkrywczego nie wnosi! Typowy zapełniacz bez sensu. I do tego płatny...

  Odpowiedz
 • Wasyl(2014-05-21 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  Po pierwsze i najważniejsze, to napiszcie że polska administracja publiczna nie ma żadnej polityki płacowej. Każdy urząd to państwo w państwie ze swoimi zasadami czy ich brakiem.

  Odpowiedz
 • biurwa zarabiająca kokosy(2014-05-21 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  Odkrywcze. Tak samo jak dodatek za wysługę lat mają: nauczyciele, policjanci, sędziowie, prokuratorzy, celnicy, pracownicy samorządowi, pracownicy ZUS. Czy kogoś jeszcze pominąłem?

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-05-24 22:43) Zgłoś naruszenie 00

  To dlaczego w firmach prywatnych nie ma takich dodatków ? Nie może być tak że ten co płaci na urzędników miał mniejsze uprawnienia zgodne z KP

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane