statystyki

Pensja w służbie cywilnej ze stałymi dodatkami

autor: Artur Radwan21.05.2014, 07:35; Aktualizacja: 21.05.2014, 08:36
Urzędnik, szpieg

Urzędnik, szpiegźródło: ShutterStock

Wynagrodzenie w administracji rządowej zależy od zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Za bycie urzędnikiem mianowanym otrzymuje się świadczenie ekstra.

W korpusie służby cywilnej od 2009 r. nie było podwyżek pensji nawet o wskaźnik inflacji. Dyrektorzy generalni mają zamrożony fundusz płac. Mogą jednak w ramach posiadanych środków – po uwzględnieniu wydatków na z góry przewidziane świadczenia, m.in. dodatki za wieloletnią pracę czy nagrody jubileuszowe – przyznawać premie czy nawet podwyżki dla najlepszych. W efekcie od ich decyzji zależy (po otrzymaniu określonej kwoty na fundusz płac), czy zatrudniać więcej osób za niższe wynagrodzenie, czy też zwolnić część załogi, a pozostałym zaproponować podwyżkę.

Wynagrodzenie zasadnicze

Pensja pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku za wieloletnią pracę (stażowego). Urzędnik mianowany otrzymuje także dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej – a więc zarówno pracowników, jak i urzędników – ustalana jest na podstawie mnożników podanych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 9 grudnia 2009 r. i kwoty bazowej określanej co roku w ustawie budżetowej. W 2014 r. wynosi ona 1873,84 zł brutto i nie zmieniła się już od kilku lat.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zz(2014-05-21 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  Co to za artykuł? Nic nowego i odkrywczego nie wnosi! Typowy zapełniacz bez sensu. I do tego płatny...

  Odpowiedz
 • Wasyl(2014-05-21 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  Po pierwsze i najważniejsze, to napiszcie że polska administracja publiczna nie ma żadnej polityki płacowej. Każdy urząd to państwo w państwie ze swoimi zasadami czy ich brakiem.

  Odpowiedz
 • biurwa zarabiająca kokosy(2014-05-21 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  Odkrywcze. Tak samo jak dodatek za wysługę lat mają: nauczyciele, policjanci, sędziowie, prokuratorzy, celnicy, pracownicy samorządowi, pracownicy ZUS. Czy kogoś jeszcze pominąłem?

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-05-24 22:43) Zgłoś naruszenie 00

  To dlaczego w firmach prywatnych nie ma takich dodatków ? Nie może być tak że ten co płaci na urzędników miał mniejsze uprawnienia zgodne z KP

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane