Zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, a także nazwy lub formy prawnej przedsiębiorcy, który powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi spoza UE, nie będzie już wymagała zmiany zezwolenia na pracę obcokrajowca.
Zachowa ono ważność także w przypadku przejęcia pracodawcy lub jego części przez inny podmiot. Rozwiązanie to przewiduje ustawa z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. poz. 1650), która nowelizuje przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wejdzie ona w życie 1 maja 2014 r.
Nienaruszona pozostanie zasada, że zezwolenie wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Jednak w dwóch przypadkach przedsiębiorcy będą musieli udawać się do urzędów działających na obszarze, w którym znajduje się główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca. Chodzi o występowanie do starosty o udzielenie informacji dotyczącej braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy (firma ma obowiązek dołączenia jej do wniosku o wydanie zezwolenia) oraz ustalenie, z którego regionu ma być brany pod uwagę wykaz zawodów i prac,w przypadku których przeprowadzanie testu rynku pracy nie jest wymagane.
– Aby uzyskać zezwolenie dla cudzoziemca, pracodawca musi więc wystąpić do kilku urzędów. Będzie to duży problem dla niewielkich firm – przekonuje Ewelina Pietrzak, prawnik z Kancelarii Adwokackiej Błażeja Wojnicza w Warszawie.
Jej zdaniem firma powinna występować tylko do jednego urzędu wojewódzkiego, a ten uzyskuje potrzebne informacje od innych starostów i wojewodów.
Co istotne, ustawa przewiduje też, że na 30 dni w roku pracodawca będzie mógł powierzyć cudzoziemcowi pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu. Firma zostanie jednak zobowiązana do zawiadomienia o tym wojewody na piśmie. W razie niedopełnienia tego wymogu będzie podlegać karze grzywny nie niższej niż 100 zł.
Zmiana ustawy rozszerza także krąg osób, które mogą uzyskać status bezrobotnego lub zasiłek dla bezrobotnych. Szacuje się, że nowych uprawnionych do zasiłków będzie ok. 700 osób (chodzi o niektóre grupy obcokrajowców). Budżet państwa wyda rocznie 3,4 mln zł na ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców bez prawa do takiego świadczenia.
Etap legislacyjny
Ustawa wchodzi w życie 1 maja 2014 r.