W resorcie spraw zagranicznych będą zatrudniane osoby do ochrony urzędu i placówek dyplomatycznych (Służba Ochrony i Kontaktu). Aby ubiegać się o etat, wystarczy mieć ukończone 21 lat.
Pracownicy Służby Ochrony i Kontaktu (SOiK) zostaną zatrudnieni w instytucjach podległych ministrowi spraw zagranicznych. Osoby te będą korzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Takie m.in. rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz.U. nr 128, poz. 1403 z późn. zm.). Dokument jest właśnie w trakcie konsultacji. Po zmianach tylko najbardziej strategiczne obiekty będą ochraniane przez Biuro Ochrony Rządu. O bezpieczeństwo pozostałych zadba nowa formacja. Resort spraw zagranicznych wylicza, że średnio co roku na jej utrzymanie będzie musiał wydać około 14 mln zł.
Według ministerialnych szacunków pracownik SOiK będzie zarabiać około 4 tys. zł brutto. Oferty zatrudnienia kierowane mają być do byłych żołnierzy i funkcjonariuszy. Etat mogą też tam znaleźć osoby z licencją pracowników ochrony I i II stopnia.