statystyki

Wojsko wlicza się do emerytury. To okres pracy w szczególnych warunkach?

02.01.2014, 12:35; Aktualizacja: 02.01.2014, 13:06
W praktyce wiele wątpliwości budzi to, czy czas zasadniczej służby wojskowej można uwzględnić przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, skoro nie jest to przecież służba zawodowa.

W praktyce wiele wątpliwości budzi to, czy czas zasadniczej służby wojskowej można uwzględnić przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, skoro nie jest to przecież służba zawodowa.źródło: ShutterStock

Zasadniczą służbę uwzględnia się przy ustalaniu czasu ubezpieczenia. Kontrowersje budzi jednak to, czy zaliczać ją do okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze

Okresy służby wojskowej zalicza się do stażu emerytalnego jako okresy składkowe – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). W ten sposób traktuje się czynną służbę w Wojsku Polskim, okresy jej równorzędne albo zastępcze formy tej służby. Mieści się więc tu także zasadnicza służba wojskowa, którą przez lata odbywało wielu mężczyzn. Trwała ona 24 lub 36 miesięcy. Z punktu widzenia ubezpieczonych, choć nie był to okres zatrudnienia, to jest on traktowany tak, jakby były wtedy opłacane składki.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • qwerty(2014-01-02 18:00) Zgłoś naruszenie 556

    Dlaczego mi policzono wojsko ze współczynnikiem 0,7 a zawodowym wojskowym liczone jest 2,6 ? Byliśmy w różnym wojsku, czy jak ?

    Odpowiedz
  • PrPr(2014-04-01 13:02) Zgłoś naruszenie 466

    Nie tęsknię za PRLem (choć teraz mamy prl-bis) Takie mieliśmy wtedy Państwo i ustrój, nie jest to nasza wina. Była to jednak służba Ojczyźnie jak zła by nie była, zabrano mi 2 lata z najpiękniejszych lat, na dwa lata pozbawiono mnie zarobku, podnoszenia kwalifikacji, możliwości rozwoju, awansu itp. Więc nie rozumiem dlaczego mam być jeszcze dodatkowo za to karany?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bzdura(2014-02-14 14:03) Zgłoś naruszenie 314

    To półprawda czyli bzdura. Służbę w LWP zaliczono mi do lat pracy jako lata składkowe ze składką w wysokości 0 zł. Emerytury za te 2 lata dostanę 0 zł. Mam to na pismie z ZUS, i od rzecznika praw obywatelskich z adnotacją, że takie jest prawo. Zostaje tylko Strasburg. Podobno Państwo Polskie przegrywa tam jedną sprawę na tydzień.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adamm(2014-01-02 17:12) Zgłoś naruszenie 300

    Jeszcze trochę a okaże się że byłem 24 miesiące w związku przestępczym o charakterze zbrojnym!!! No bo PRL i LWP!!!

    Odpowiedz
  • kikula(2015-07-20 19:21) Zgłoś naruszenie 2411

    Ruda małpa z pomorskiego lize duopsko FRAU za Odry

    Odpowiedz
  • rezerwista 1972 jw.1288ł(2014-01-14 14:55) Zgłoś naruszenie 217

    Odbycie zasadniczej służby wojskowej było nobilitacją dla chłopaka ze wsi i małych miasteczek.A ponadto, nauczyliśmy się dbać o siebie (uprać skarpetki, slipy, uprasować spodnie i koszulę) nie bałaganić w sali sypialnej. Widzę po wnukach, że bardzo brak im takiej" szkoły życia". Jak bardzo było to potrzebne " młodym zbuntowanym", świadczyły wcielenia do wojska synów oficerów wojskowy ch, a traktowani byli na ogólnych zasadach. Pozdrawiam wszystkich rezerwistów zasadniczej służy wojskowej. Lezka w oku się kręci.

    Odpowiedz
  • klakier(2014-01-03 21:36) Zgłoś naruszenie 142

    To w końcu, wlicza się, czy NIE wlicza się, do czasu pracy w warunkach szczególnych. Zaznaczam, że moja JW ..., była na Wybrzeżu w 1970r, stacjonując w Pruszczu Gdańskim. Coś niecoś widziałem, ale te rozruchy BANDYTÓW i NIEROBÓW, w Gdańsku, to były całkiem inne, niż obecnie opisywane.

    Odpowiedz
  • krol(2014-01-02 13:58) Zgłoś naruszenie 143

    Tusk ma 91 wiceministrów i aż 28 doradców. RZĄD ma aż 120 ministrów w Polsce - w Niemczech tylko 60 !
    2 miliardy kosztuje nas władza, NAGRODY - miliardy na nagrody, trzynastki, premie, przywileje itp.
    To światowy rekord!
    W ministerstwach i kancelarii premiera na nagrody poszło już 473 mln zł. To chyba światowy rekord! Jak policzyliśmy, od początku rządów Platformy Obywatelskiej w ministerstwach i kancelarii premiera na nagrody poszło już 473 mln zł.
    To chyba światowy rekord! Tak nagradzała się rządząca koalicja: 2008 r. - 122 mln zł 2009 r. - 95 mln zł 2010 r. - 105 mln zł 2011 r. - 108 mln zł 2012 r. - 40 mln zł 2013 r. (dane z 13 resortów) - 3 mln zł RAZEM: 473 mln zł [ AKA, MEG ] /gazeta Fakt dn. 10-07-2013 r. cytat/
    17 ministerstw, 29 urzędów centralnych, dziesiątki inspekcji i nadzorów, a w nich setki tysięcy zatrudnionych.
    Tylko w latach 2008–2009 zatrudnienie w urzędach wzrosło o 40 tysięcy etatów
    Armia super urzędników ze służby cywilnej liczy aż 122 375 osób (na ponad 430 tysięcy wszystkich biurokratów).
    Rząd Tuska ma aż 309 limuzyn – roczne utrzymanie aut pochłania ponad 5,5 mln zł. ! Ministrów wozi aż 128 kierowców.
    Prezydent ma 80 aut!
    / SZWECJA – Szwedzki rząd ma do dyspozycji 16 samochodów z szoferami. Żaden minister nie ma własnego służbowego auta. NIEMCY – W Niemczech samochody osobiste są tylko do dyspozycji szefa rządu, ministrów, sekretarzy stanu i dyrektorów departamentów. /
    / SZWECJA – Szwedzki rząd ma do dyspozycji 16 samochodów z szoferami. Żaden minister nie ma własnego służbowego auta.
    NIEMCY – W Niemczech samochody osobiste są tylko do dyspozycji szefa rządu, ministrów, sekretarzy stanu i dyrektorów departamentów. /gazeta Fakt z dn. 12-10-2010 r. artykuł/ [MEG] /

    RZĄD 120 ministrów w Polsce - w Niemczech tylko 60 !
    PARLAMENT 100 senatorów i aż 460 posłów ?
    POLSKA 38 mln ludności 460 posłów, 100 senatorów .
    ROSJA 142 mln ludności 450 deputowanych,
    USA 308 mln ludności Izba Reprezentantów 435 i 100 senatorów,
    NIE dziwmy się że jest KRYZYS !?
    Policzcie ile oni nas kosztują i ich przywileje ? Po co nam w Polsce ich aż tylu ?
    Dzienne utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ok. 1,2 miliona zł!

    Następne MILIARDY to : 5 mld zł na „TRZYNASTKI” dla pracowników budżetówki / na „TRZYNASTKI” wydano aż 8,471 mld zł. W 2011 r. poszło ok. 3,5 mld zł i w 2012 r. poszło 4,971 mld zł /, MILIARDY wydano na NAGRODY, PREMIE, BONY ,
    2,7 mld zł wydano na PENDOLINO, 100 mln zł na KONFERENCJE KLIMATYCZNĄ ONZ w Warszawie Tuska, 180 mln zł na PRZYWILEJE POSELSKIE, około 100 mld zł wydano na EURO 2012 , 4,3 mld zł kosztowała nas misja afgańska w latach 2007 - 2011, 2 mld zł - rocznie idzie na AFGANISTAN , 16,5 mld zł - na skostniały KRUS,
    8 mld zł - NIŻSZE PODATKI na których zyskają najbogatsi już od 2008 r. /dlaczego NIE ma w Polsce 3 – 4 grup podatkowych tak jak w Niemczech ?/ 3 mld zł - kosztowały nas GABINETY POLITYCZNE w MINISTERSTWACH przez 5 lat rządów PO ? GABINETY POLITYCZNE - stały się "przechowalnią dla ludzi, których kompetencje nie są do końca udowodnione", "; pracownicy gabinetów zajmują się obsługą ministrów, mają im doradzać, nadzorować przygotowanie dokumentów; w gabinetach politycznych w MSW i resorcie cyfryzacji jest po siedem osób, w Ministerstwie Kultury – pięć; w kancelarii premiera jest 22 doradców i czterej asystenci polityczni.
    SKANDAL, tak nieudolnego rządu Polska NIE miała który by tak okradał emerytów z ich emerytur.
    PYTAM jakie ciecia Tusk zrobił u siebie ?
    Parlament 100 senatorów i aż 460 posłów ?
    POLSKA 38 mln ludności 460 posłów, 100 senatorów .
    ROSJA 142 mln ludności 450 deputowanych,
    USA 308 mln ludności Izba Reprezentantów 435 i 100 senatorów,
    NIE dziwmy się że jest KRYZYS !?
    Policzcie ile oni nas kosztują i ich przywileje ? Po co nam w Polsce ich aż tylu ?
    Dzienne utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ok. 1,2 miliona zł!
    Sejm - 1,2 mln zł. dziennie kosztuje nas Sejm

    Senat - 94 mln zł kosztuje nas rocznie Senat
    Dniówka senatora to - 2,5 tys. zł!

    Odpowiedz
  • kapral(2014-01-02 16:27) Zgłoś naruszenie 95

    Do dzisiaj jestem wyśmiewany że tatuś nie załatwił mi zwolnienia ze słuzby wojskowej

    Odpowiedz
  • OKRADANY OBYWATEL(2014-01-07 14:43) Zgłoś naruszenie 92

    CHORY ******** KRAJ TYSKOZJADA NIEDŁUGO KAZDY POSEŁ BĘDZIE MIAŁ SWOJEGO KIEROWCĘ

    Odpowiedz
  • gruba teresa(2014-02-07 22:40) Zgłoś naruszenie 712

    wojsko to lenie patentowanel nieroby i biora kase na bawienie sie w zolnierzykow na poligonach, pasą sie tlusciochy na naszych podatkach.strazak ryzykuje zyciem, policjant tez moze nie wrocic z noclki, a te lenie z WP bawia sie w zolnierzykow, siedza pare dni w tych jednostkach , placone maja za nic i jeszcze imzle, ot porąbane peniwe towarzystwo, do roboty sie brac a nie tylko kase wietrzyc smierdziele

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Roman(2018-05-15 11:05) Zgłoś naruszenie 60

    Służyłem w desancie powietrznym w latach .10.1979r - 04.1982r czyli 2,5 roku . Żołnierzom zawodowym liczono do emerytury za 1 rok służby 3 lata .Dlaczego takim osobą jak ja ,nie są liczone te lata właśnie w ten sposób, bo służba ta była bardzo ciężka , pełna stresu związanego z przedłużoną służbą i stanem wojennym . Okres ten nie jest nam liczony nawet jako okres ,, szczególny ,,

    Odpowiedz
  • Strasburg(2017-01-10 19:09) Zgłoś naruszenie 64

    Jaruzelski. Zdrajca. A ja pobor 1986-88 obowiazkowy

    Odpowiedz
  • Nawet tym...(2014-01-02 19:54) Zgłoś naruszenie 411

    ...co strzelali na Wybrzeżu i w Czechosłowacji ???

    Odpowiedz
  • i to(2014-01-04 18:44) Zgłoś naruszenie 44

    Okradanie staje sie specjalnością i normą w "demokratycznym państwie prawa-hi hi hi" Dzień bez złodziejki - dniem straconym ???Posłowie,senatorowie,pałac i rząd będzie pobierał wynagrodzenie równe średniej krajowej ,powód- likwidacji nierówności społecznej.
    Ludzie nie napadajcie na siebie,ten rząd każdemu z Was tylko zabiera,ale o swoje koryto dba do przesady.W myśl czego-wyniszczania narodu !!!
    Trybunał już może nie wystarczyć...Za zdradę wyrok jest tylko jeden.

    Odpowiedz
  • Seer(2014-01-04 00:20) Zgłoś naruszenie 32

    do krol?: skoro nawiązujesz do swojej mateczki do tam spirdalaaj

    Odpowiedz
  • sabi(2015-11-25 22:54) Zgłoś naruszenie 31

    Emerytura zus i krus jesli chodzi o wojsko ktore kiedys bylo obowiazkowe dla kazdego to co innego jak zasadnicza sluzba gdzie ci za to placili. Bo sam sie tam wepchales i po 20 latach czy po paru wyjazdach do iraku dostawało sie renty.kiedys Za panski ch... tam siedzieli. Bo panstwo im teraz tego nie zaliczy. Ci mlodzi to nie wiedza o tym nawet bo nie musieli. Jak 20 lat mlodsi.

    Odpowiedz
  • moherowa babcia(2014-02-06 17:43) Zgłoś naruszenie 20

    Tusk powiedział, że za kilka lat Polska będzie 20-stą gospodarką świata! Jak on chce tego dokonać? Na razie to widać "ciemność".

    Odpowiedz
  • Koziołek M.(2014-10-18 14:43) Zgłoś naruszenie 11

    Z dumą patrzę na naszych chłopaków - pięknie wyglądają i pachną, myszki dziarsko trzymają, strzelać też potrafią tylko ja się pytam - czy to na pewno są żołnierze MENTALNIE przygotowani do wojaczki?

    Odpowiedz
  • Były rolnik teraz niepełnosprawny. (2017-09-05 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego rolników traktuje się jako gorszych ludzi ze wsi poszedłem do woja po dwóch latach wróciłem na wieś tyrałem aż do czasu kiedy mogłem dziś KRUS nie ma dla mnie emerytury BO BRAKŁO MI NIECAŁE 4 MIESIĄCE DO 25 LAT SKŁADKOWYCH służba wojskowa zalicza się do ZUS .Przez dwa lata byłem Panem a emeryturę dostane chamską bo rolnik jest traktowany przez nasze rządy niesprawiedliwie.

    Odpowiedz