Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 45 ust. 1 ustawy z 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tj. Dz. U. z 2013 roku, poz. 666 z późn. zm.) w zakresie, w jakim wypłata świadczeń pieniężnych jest wznawiana od miesiąca, w którym ustała przyczyna powodująca wstrzymanie ich wypłaty, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano decyzję z urzędu, w warunkach, gdy nie mogły być one doręczone z przyczyn niezależnych od wojskowego organu emerytalnego jest niezgodna z ustawą zasadniczą.
Wyrok TK oznacza, że żołnierze zawodowi nie będą tracić zawieszonych wypłat, które nie trafiły do nich z powodu popełnionych przez nich błędów. Dotychczas zdarzało się bowiem, że zainteresowani nie podawali nowego adresu zamieszkania lub też popełniali błąd w numerze konta bankowego. Osoby te nie mogły potem w żaden sposób odzyskać zaległości.
Teraz będzie inaczej. Żołnierze zawodowi będą traktowani tak samo jak policjanci, którzy także tracili prawo do pieniędzy do czasu złożenia wniosku o ponowną wypłatę. W sprawie policjantów wyrok TK zapadł już 19 lutego 2013 ( sygn. akt P 14/11). Sędziowie uznali wówczas, że obowiązujące przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą, w związku z czym Trybunał nakazał przygotowanie nowelizacji ustawy emerytalnej dla funkcjonariuszy. Podobnie stało się w przypadku żołnierzy zawodowych. Obecnie obowiązujący przepis straci moc 1 stycznia 2015 roku, aby ustawa budżetowa na przyszły rok uwzględniała konieczność wypłat zaległości.