ZUS nie może odmówić zaliczenia do okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zasadniczej służby wojskowej, jeśli zatrudniony po jej zakończeniu wrócił do takiej pracy.
Ubezpieczony po ukończeniu 60 lat wystąpił do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy w szczególnie trudnych warunkach. Zakład odmówił. Nie zaliczył bowiem do 15-letniego stażu uprawniającego do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej okresu zasadniczej służby wojskowej pełnionej od 27 października 1973 r. do 13 października 1975 r.
Sprawa trafiła do sądu. W I instancji sędziowie rozstrzygnęli na korzyść ubezpieczonego. Uznali bowiem, że zasadniczą służbę wojskową należy zaliczyć do okresu pracy w szczególnych warunkach ze względu na fakt, że przypadała ona w trakcie zatrudnienia ubezpieczonego na stanowisku pracy w szczególnych warunkach. Zasada ta wynikała z art. 108 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U. nr 44, poz. 220 ze zm.). Sędziowie wskazali, że zaliczenie okresu służby wojskowej do wszelkich uprawnień związanych z zatrudnieniem pracowników dotyczy jednak tylko tych osób, które po odbyciu służby podjęły pracę w swoim dotychczasowym zakładzie. A tak było w tej sprawie. Tym samym zdaniem sądu ubezpieczony ma prawo do wcześniejszej emerytury.
ZUS nie zgodził się z takim wyrokiem. Najpierw złożył apelację, a po jej oddaleniu – kasację do Sądu Najwyższego. Tam jednak również przegrał.
Sędziowie wskazali, że w podobnej sprawie została już podjęta uchwała powiększonego składu SN (sygn. akt II UZP 6/13). Zgodnie z nią okres służby wojskowej odbytej w czasie obowiązywania art. 108 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 1974 r.) jest zaliczany do czasu pracy wymaganego do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury. SN w uchwale podkreślił, że obowiązujące w tamtym okresie przepisy wręcz nakazywały wliczenie służby wojskowej do okresu pracy w szczególnych warunkach, jeżeli pracownik po jej odbyciu podjął zatrudnienie w tym samym zakładzie, w którym pracował wcześniej.
Jak zaznaczyli sędziowie, w uchwale nie wskazano, że po 31 grudnia 1974 r. zasadnicza służba wojskowa nie podlega wliczeniu do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Co prawda treść ustawy zmieniła się od 1 stycznia 1975 r., ale zdaniem SN nie oznacza to, zasadnicza służba wojskowa nie podlega wliczeniu do stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury w warunkach szczególnych. Sędziowie wskazali, że może pojawić się problem dotyczący daty końcowej zaliczenia służby wojskowej jako okresu pracy w szczególnych warunkach. W tym jednak przypadku kwestia ta nie jest sporna, bo zainteresowany rozpoczął służbę w 1973 r.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2014 r., sygn. akt II UK 293/13.
Komentarze (16)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszei 13.5 roku pracy w warunkach szkodliwych .wypracowane 41 lat.Może ktos mi powiedzieć czy wojsko liczy sie jako prace w szczególnych warunkach
wojsko 04.1977 - 04.1979
Proszę o pomoc, konkretną odpowiedź, tak czy nie.
Mam 59 lat życia,43 lata pracy składkowej , w tym 14 lat pracy w szczególnych warunkach.
Pytanie, czy należy mi się zaliczenie zasadniczej służby wojskowej jako praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Informuję, że przed wojskiem i po wojsku (wojsko 04.1977-04.1999)pracowałem w tym samym zakładzie i na tym samym stanowisku, charakter pracy w szczególnych warunkach. Obecnie nadal pracuję, ale już inaczej.
Pozdrawiam
Każdy powinien mieć szanse stanąć do wyborów, praktyczną a nie teoretyczną. Społeczność danego obszaru, regionu, miejsca powinna decydować kto ma ich reprezentować a nie partia polityczna, która z góry narzuca na kogo mam głosować. Poco to głosowanie.To jakaś paranoja a nie wybory.Jaki to wybór jeżeli z góry mi się narzuca kogo mam wybierać.
Emeryt okradziony "waloryzacja kwotową" w 2012 r.
służba w szczególnych warunkach.Ma racje GUSTLIK Te dwa lata czy też
trzy to przecież wyjęte z życiorysu.
Następna sprawa: wprowadzono po reformie emerytalnej kapitał początkowy, który ma duże znaczenie na wysokość emerytury. Szkoda tylko, że ludzie od lat nie mogą odnaleźć papierów dot. wynagrodzeń, które zakłady pracy miały przechowywać do 12 lat. Nalicza się więc kapitał początkowy po najniższym wynagrodzeniu. System, do którego Państwo nie było przygotowane. Komu to na rękę?
Bo to Wy! musicie robić na nich do wieku 67 lat.