statystyki

Jakie dowody są dopuszczalne w sądzie pracy

19.09.2013, 10:08; Aktualizacja: 19.09.2013, 10:09

Wystąpiłam przeciwko pracodawcy z pozwem o zapłatę nienależnie potrąconych kwot z mojego wynagrodzenia netto z tytułu należności zatrudniającego. Wyraziłam zgodę na piśmie na potrącanie kwoty po 200 zł miesięcznie, jednakże po pierwszym potrąceniu 200 zł ustnie, w obecności głównej księgowej i jej zastępczyni, zmieniłam dyspozycję na kwotę po 100 zł miesięcznie. Jednocześnie złożyłam w pozwie wniosek o przesłuchanie w charakterze świadków głównej księgowej i jej zastępczyni oraz dopuszczenie dowodu z przesłuchania stron na okoliczność owej zmiany. Mój pracodawca – w odpowiedzi na pozew – twierdzi jednak, że te wnioski nie są dopuszczalne, bo ich uwzględnienia zakazuje kodeks postępowania cywilnego. Czy ma rację?

Stanowisko pracodawcy nie jest właściwe. To pracownica bowiem wszczęła proces. Nie obowiązują zatem żadne ograniczenia dotyczące dopuszczalności uwzględnienia, zgłoszonego przez nią, dowodu ze świadków i z przesłuchania stron na okoliczność zmiany kwoty, którą – za zgodą czytelniczki – jej szef miał prawo potrącać na poczet swojej należności z uposażenia netto pracownicy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Maria(2014-02-22 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownik, został sprowokowany słownie,przez pracodawcę i pod wpływem emocji napisał prośbę o wypowiedzenie umowy o pracę. Jest w okresie ochronnym , przed emeryturą.W tym momencie traci wszelkie prawa. I co dalej można zrobić?. Proszę o pomoc.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane