Prowadzę jednoosobową firmę, zajmuję się tłumaczeniami, pracuję najczęściej w domu. W lipcu urodzę dziecko, chciałabym skorzystać z wydłużonego urlopu macierzyńskiego, ewentualnie podzielić go z mężem. Czy zmiany przepisów dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego mają także zastosowanie do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą?
Tak. Osoby ubezpieczone, które nie są pracownikami, a opłacają dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe (m.in. osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, osoby wykonujące umowy–zlecenia, osoby z nimi współpracujące) mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w okresie odpowiadającym okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Muszą jednak złożyć w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku za dodatkowy okres.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – 60 proc. podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru zasiłku osób prowadzących działalność gospodarczą zależy od zadeklarowanej podstawy wymiaru składek (podstawa wymiaru pomniejszona o 13,71 proc. podstawy wymiaru minus podatek dochodowy). Nowe regulacje mają zastosowanie do tych osób, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r., a także do osób, które po tej dacie przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a jeśli wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny – do 10. roku życia, i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęły na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej).
Podstawa prawna
Art. 48–52a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512).