Rodzice muszą pamiętać, że wydłużony roczny macierzyński to tylko hasło. Na tak długą przerwę przysługującą na wychowanie dziecka składa się kilka rodzajów urlopów.
Podstawowym świadczeniem dla pracującego rodzica związanym z przyjściem na świat potomka pozostaje urlop macierzyński. Jego wymiar w przypadku urodzenia jednego dziecka pozostaje bez zmian, czyli wynosi nadal 20 tygodni. Nie zmienia się również okres macierzyńskiego, do jakiego są uprawnieni rodzice wieloraczków. Nadal więc opiekunowie np. bliźniaków będą mieli do dyspozycji 31 tygodni macierzyńskiego, a trojaczków 33 tygodnie.

Przed narodzinami

Ustawodawca zadecydował jednak, że skoryguje wymiar urlopu macierzyńskiego, jaki może być wykorzystany jeszcze przed narodzinami dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami matka może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.

Nowe uprawnienie

Zmienił się również wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Od 17 czerwca dodatkowy urlop macierzyński jest dłuższy o 2 tygodnie i wynosi do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni, gdy na świat przyjdzie dwoje lub więcej potomków. Dodatkowy macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Najpoważniejsze zmiany w świadczeniach dla rodziców dotyczą wprowadzenia nowego urlopu rodzicielskiego. Jego maksymalny wymiar to 26 tygodni niezależnie od tego, ile dzieci jednocześnie pojawi się w rodzinie. Urlop ten jest fakultatywny, czyli jego wykorzystanie zależy wyłącznie od uznania i potrzeb osób do niego uprawnionych. Warunkiem jego udzielenia jest wykorzystanie bezpośrednio przed rodzicielskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (czyli 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 8 tygodni w przypadku dwojga lub więcej dzieci).
Urlop rodzicielski może być wykorzystany zarówno przez ojca, jak i matkę dziecka. Zgodnie z art. 1821a kodeksu pracy takie wolne na opiekę jest udzielane jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni. Każda z tych części musi być wykorzystana bezpośrednio jedna po drugiej. Jeżeli więc rodzice dziele się takim urlopem, to może to wyglądać w następujący sposób:
pierwsze 8 tygodni wykorzystuje matka,
następne 8 tygodni będzie zajmował się dzieckiem ojciec,
ostatnie 10 tygodni korzysta matka dziecka.
Pracodawca udziela urlopu rodzicielskiego w wymiarze wielokrotności tygodnia. Rodzice mogą się nim wymienić, a nawet wykorzystywać go jednocześnie. W takim przypadku oboje rodzice mogą np. skorzystać w jednym czasie z 13 tygodni urlopu.

Maksymalny czas trwania przywilejów:

w przypadku urodzenia jednego dziecka – do 52 tygodni (w tym 20 tygodni urlopu podstawowego, 6 tygodni dodatkowego i do 26 tygodni rodzicielskiego),

w przypadku urodzenia dwojga dzieci – do 65 tygodni (w tym 31 tygodni urlopu podstawowego, 8 tygodni dodatkowego i do 26 tygodni rodzicielskiego),

w przypadku urodzenia trojga dzieci – do 67 tygodni (w tym 33 tygodnie urlopu podstawowego, 8 tygodni dodatkowego i do 26 tygodni rodzicielskiego),

w przypadku urodzenia czworga dzieci – do 69 tygodni (w tym 35 tygodni urlopu podstawowego, 8 tygodni dodatkowego i do 26 tygodni rodzicielskiego),

w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej – do 71 tygodni (w tym 37 tygodni urlopu podstawowego, 8 tygodni dodatkowego i do 26 tygodni rodzicielskiego).