Senat zdecydował o przyjęciu ustawy bez poprawek, by nowelizacja mogła wejść w życie 17 czerwca. W przeciwnym razie nie objęłaby ona matek pierwszego kwartału - mówi IAR senator Jan Michalski, wiceprzewodniczący komisji rodziny i polityki społecznej. Tak wynika z limitów czasowych, które nakłada prawo. Ta ustawa musi wejść w życie, żeby z dłuższych urlopów mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku.
Nowe przepisy zakładają, że rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 2012 roku przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać i ojciec i matka.
Ustawa przewiduje, że przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodnie, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.