Aby nie stracić prawa do nowych przywilejów związanych z narodzinami dziecka, pracownik musi składać wnioski m.in. o wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Aby nie stracić prawa do nowych przywilejów związanych z narodzinami dziecka, pracownik musi składać wnioski m.in. o wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Wprowadzenie aż 52 tygodni płatnego wolnego na opiekę nad dzieckiem wiąże się z modyfikacją dotychczasowych zasad wykorzystywania uprawnień rodzicielskich przez pracownika. Takie zmiany wprowadziła uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacja kodeksu pracy.
Ustawodawca zdecydował się na przyśpieszone powiększenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zgodnie ze zmianami z 2008 roku jego wymiar w przypadku urodzenia jednego dziecka miał wynosić 6 tygodni dopiero od 2014 r. W tym roku rodzice mieli początkowo do dyspozycji 4 tygodnie takiego wolnego. W związku z jego wydłużeniem o kolejne dwa opiekunowie korzystający w dniu wejścia w życie nowych przepisów (17 czerwca) z dodatkowego macierzyńskiego będą musieli złożyć wnioski o udzielenie wolnego w wiekszym wymiarze. Jeżeli przegapią termin, stracą dwa tygodnie wolnego.
Wniosek trzeba złożyć nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu. Pracodawca będzie musiał udzielić tej zwiększonej jego części bezpośrednio po wykorzystaniu wolnego udzielonego w pierwotnym wymiarze.
Z kolei pracownikowi, którego urlop macierzyński lub urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego kończy się w okresie od 24 czerwca 2013 r. do 30 czerwca 2013 r., dodatkowej jego części (już w przedłużonym wymiarze) należy udzielać na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, chyba że pracownik złożył wniosek o niego przed 17 czerwca 2013 r.
Nowym rozwiązaniem jest też możliwość wykorzystania aż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego bezpośrednio przed planowaną data porodu. Obecnie pracownica spodziewająca się dziecka może wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu, zanim dziecko przyjdzie na świat.
Co ważne, rodzice korzystający z wydłużonych urlopów w związku z urodzeniem dziecka nie otrzymali dodatkowej ochrony po powrocie do pracy. Propozycje takie były zgłaszane w trakcie prac nad nowelizacją k.p., ale zostały odrzucone. Przyjęto jednak rozwiązanie, które sprawi, że firma uzyska korzyści po powrocie zatrudnionego do pracy po rodzicielskim czy macierzyńskim.
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie będą miały obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych powracających z urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego. Zwolnienie z tych opłat będzie obowiązywało w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie do firmy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama