Wynagrodzenia absolwentów
W 2012 roku płace absolwentów, którzy ukończyli studia z tytułem magistra inżyniera wynosiły 3 000 PLN brutto. O 500 PLN mniej otrzymywali pracownicy posiadający wykształcenie wyższe licencjackie lub inżynierskie oraz magisterskie. Osoby z wykształceniem średnim, których staż pracy w 2012 roku nie przekroczył jednego roku zarabiały 1 960 PLN. Natomiast osoby po zasadniczych szkołach zawodowych w swojej pierwszej pracy otrzymywały wynagrodzenie w wysokości 1 800 PLN brutto.
Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Niezależnie od stażu pracy w Polsce najwięcej zarabiają osoby z tytułem magistra inżyniera. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych kształtuje się na poziomie 5 400 PLN. „Magistrzy” zarabiają 4 500 PLN, a osoby z licencjatem lub tytułem inżyniera otrzymują 3 718 PLN. Pracownicy z wykształceniem średnim lub policealnym zarabiają 2 990 PLN, a ci z wykształceniem zasadniczym zawodowym 2 500 PLN brutto.
Wynagrodzenia na różnych szczeblach organizacji
Najmniejsze różnice w płacach na poszczególnych szczeblach zarządzania w 2012 roku były charakterystyczne dla pracowników szeregowych i specjalistów. Pracownicy szeregowi z wykształceniem zasadniczym zawodowym zarabiali 2 400 PLN (mediana). Osoba zatrudniona na tym samym szczeblu, ale legitymująca się wykształceniem magisterskim inżynierskim zarabiała 3 150 PLN. Największe zróżnicowanie wynagrodzeń było charakterystyczne dla najwyższego szczebla – dyrektorów i członków zarządu.