Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą starać się o wprowadzenie korzystnych dla siebie rozwiązań. Mają prawo m.in. wydłużać okresy wypowiedzenia lub podpisać kilka kontraktów.

Czy można zawierać aneksy o wypowiedzeniu

Pracownik podpisał umowę o pracę na czas określony. Będzie obowiązywała jeszcze cztery lata. Nie przewiduje ona możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Początkowo zatrudniony cieszył się z takiego rozwiązania, bo firma nie może wypowiedzieć mu umowy, jeśli dobrze pracuje. Z drugiej strony będzie miał jednak trudności z odejściem z firmy, gdy pojawi się korzystna oferta pracy. Czy do obowiązującej umowy na czas określony można wpisać możliwość jej wypowiedzenia?

Czy można podpisać kilka umów z jedną firmą

Pracownik na co dzień pracuje jako dozorca. W firmie pojawia się w stałych godzinach od 7 do 15. Pracodawca w ramach oszczędności zrezygnował z usług zewnętrznego serwisu sprzątającego. Dozorca zaproponował, że to on po godzinach pracy wraz z żoną podejmie się sprzątania biur i terenu zakładu. Czy z jedną firmą można zawrzeć więcej niż jedną umowę?

Czy trzeba mieć umowę przed rozpoczęciem pracy

Osoba szuka legalnej pracy. Tymczasem któryś z kolei pracodawca, do którego się zgłosiła, chce, by przystępowała do niej bez podpisanej umowy. Obawia się, że po zakończeniu dnia firma podziękuję za współpracę i nie zapłaci wynagrodzenia, a następnego dnia ktoś inny będzie pracował też bez umowy. Czy to, że osoba nie miała umowy na piśmie, pozbawia ją możliwości dochodzenia roszczeń od nieuczciwego pracodawcy?

Czy umowa przedwstępna jest ważna

Pracownica kilka miesięcy temu dostała propozycję pracy. By zabezpieczyć swoje interesy, zanim złożyła wypowiedzenie podpisała z przyszłym pracodawcą przedwstępną umowę o pracę, która zawierała warunki zatrudnienia, wynagrodzenia itp. Gdy przyszło do podpisania kontraktu, pracodawca zaproponował gorsze warunki niż te zawarte w umowie przedwstępnej. Czy powinien dotrzymać pierwotnych ustaleń?

Czy można wydłużać w umowie okres wypowiedzenia

Pracownik ma propozycję zmiany miejsca zatrudnienia. Potencjalny pracodawca tak mocno chce pozyskać interesującą go osobę, że jest skłonny do ustępstw, m.in. co do dłuższego niż określony w kodeksie pracy okresu wypowiedzenia. Czy w umowie strony mogą go wydłużyć?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:Jak poprawnie należy sporządzić i zawrzeć umowę o pracę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania