statystyki

Nauka jest jedna, ale nie w Polsce. Uniwersytet Warszawski trawi konflikt

autor: Mira Suchodolska21.08.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.08.2020, 08:08
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys dąży do jak najszybszego usunięcia poza struktury uczelni Między narodowej Agendy Badawczej ReMedy, kierowanej przez biolożki: prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską. List w ich obronie napisało 11 noblistów, m.in. Phillip Sharp, laureat nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1993 r., rekomendowany na szefa Międzynarodowego Komitetu Naukowego ReMedy. Świat nauki pełen jest konfliktów o pozycję. – Lepiej zamieszkać w terrarium z wężami, niż pracować w tym środowisku – powiedział mi kiedyś jeden z luminarzy polskiej nauki (praktykujący dziedziny ścisłe, nie mogę podać nazwiska). Ale to, co się wydarzyło na UW, jest sprawą bezprecedensową, bo zazwyczaj akademickie wojenki zamiatane są pod dywan.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys dąży do jak najszybszego usunięcia poza struktury uczelni Między narodowej Agendy Badawczej ReMedy, kierowanej przez biolożki: prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską. List w ich obronie napisało 11 noblistów, m.in. Phillip Sharp, laureat nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1993 r., rekomendowany na szefa Międzynarodowego Komitetu Naukowego ReMedy. Świat nauki pełen jest konfliktów o pozycję. – Lepiej zamieszkać w terrarium z wężami, niż pracować w tym środowisku – powiedział mi kiedyś jeden z luminarzy polskiej nauki (praktykujący dziedziny ścisłe, nie mogę podać nazwiska). Ale to, co się wydarzyło na UW, jest sprawą bezprecedensową, bo zazwyczaj akademickie wojenki zamiatane są pod dywan.źródło: ShutterStock

Uniwersytet Warszawski trawi konflikt, w który zaangażowali się nawet nobliści.

R ektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys dąży do jak najszybszego usunięcia poza struktury uczelni Między narodowej Agendy Badawczej ReMedy, kierowanej przez biolożki: prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską. List w ich obronie napisało 11 noblistów, m.in. Phillip Sharp, laureat nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1993 r., rekomendowany na szefa Międzynarodowego Komitetu Naukowego ReMedy. Świat nauki pełen jest konfliktów o pozycję. – Lepiej zamieszkać w terrarium z wężami, niż pracować w tym środowisku – powiedział mi kiedyś jeden z luminarzy polskiej nauki (praktykujący dziedziny ścisłe, nie mogę podać nazwiska). Ale to, co się wydarzyło na UW, jest sprawą bezprecedensową, bo zazwyczaj akademickie wojenki zamiatane są pod dywan.

O co poszło? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kogo się słucha. Wersja badaczek brzmi: mając za sobą wiele lat pracy na zachodnich uczelniach, weszły w zastały światek krajowej nauki. Starały się przenieść do niego standardy transparentności, współdziałania, pomocy. Ale inni naukowcy na zmiany zareagowali alergicznie. A rektor, kiedy zobaczył, że większość się burzy, postanowił poświęcić reformatorki, by przerwać konflikt. Wersja Uniwersytetu Warszawskiego (rektor nie chciał rozmawiać, porozumiewaliśmy się za pomocą oświadczeń biura prasowego UW): konflikt wywołały profesorki, zwłaszcza Agnieszka Chacińska. Wszystkie działania, także te mające na celu wygaszenie działalności ReMedy na UW, miały na celu zakończenie sporu – żeby na uczelni jak najszybciej zapanował spokój.

W liście wystosowanym do najważniejszych osób zarządzających polską nauką nobliści wyrażają poparcie dla dalszej działalności ReMedy w obrębie UW do czasu utworzenia nowego instytutu w strukturach PAN. „Od ponad roku obecny rektor UW nie wywiązuje się z zobowiązań umowy grantowej, odmawiając ReMedy organizacyjnej autonomii w obrębie struktur uniwersyteckich i niezależności w działaniach naukowych. Działania wymierzone w ReMedy dotyczą zablokowania wydatków z funduszy ReMedy, braku zgody na składanie wniosków o granty przez naukowców ReMedy oraz na zatrudnianie nowych pracowników, w tym nowo zrekrutowanych kierowników grup (...). Ostatnio rektor wypowiedział umowy o pracę wielu pracownikom ReMedy i unieważnił kontrakt pomiędzy UW i ReMedy, z zamiarem zakończenia działalności ReMedy na Uniwersytecie Warszawskim do 31 sierpnia 2020 r., kiedy kończy się kadencja obecnego rektora”.

Profesor Marcin Pałys utrzymuje, że dalsza współpraca jest niemożliwa. Rektor elekt UW prof. Alojzy Nowak, prezes Fundacji Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz i prezes PAN prof. Jerzy Duszyński prowadzą mediacje na temat odroczenia przymusowej wyprowadzki, bo przeniesienie sprzętu, jakim dysponuje MAB ReMedy, wymaga minimum roku. Najsmutniejsze jest to, że powodem sporu jest personalny konflikt. – Wybiera się rektorów, by byli indywidualnościami, i wybiera się dyrektorów MAB-ów, by także byli indywidualnościami. I potem czasami iskrzy – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (rozmowa obok).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • Zyzuzu(2020-08-21 09:13) Zgłoś naruszenie 667

  Popieram JMG Rektora

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obserwator(2020-08-21 15:35) Zgłoś naruszenie 657

  Remedy jest jedną z wielu jednostek składowych centrum CENT UW. Kierowniczka Remedy była zarazem dyrektorką CENT. Dziwnym trafem skład rady Remedy stała się przy okazji składem rady CENT. W skrócie: centrum miało wszystkie możliwe narzędzia do faworyzowania Remedy kosztem innych grup. I skrzętnie z tego korzystało. Sielanka skończyła się, gdy z uwagi na konflikt interesów p. profesor została odwołana z dyrektorowania CENT (na marginesie, ciekawe i nowoczesne standardy i doświadczenia światowe, oczywiście z przymrużeniem oka). I wtedy nagle okazało się, że bez tego zasysania z centrum wszystkich zasobów jak odkurzacz projekt się nie dopina i robi manko w budżecie. Nastąpił foch i próba znalezienia innego frajera. FNP nie zgodziło się na szemrane fundacje, teraz w kolejce do robiena za bankomat stoi PAN...

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dr hab(2020-08-21 20:16) Zgłoś naruszenie 643

  Chcwcie byc rzetelni - podajcie wymierne wyniki naukowe (publikacje na naukowca) z zespolu Chacinskiej. Ja je znam - są grubo ponizej sredniej w CeNT. Z centrum odeszlo przez Chacinska wielu znacznie lepszych od niej.

  Odpowiedz
 • TT(2020-08-21 20:20) Zgłoś naruszenie 601

  Przedstawianie sytuacji jako wkroczenia dynamicznej profesorki do skostnialego instytutu jest skandalicznie nieuczciwe. W CeNT dominowaly mlode zespoły, w tym prowadzone przez mlodych doktorow. Wszyscy byli po stazach zagranicznych z duzymi osiagnieciami. To nie jest rzetelny tekst.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dr hab(2020-08-21 20:14) Zgłoś naruszenie 550

  Jakie mają znaczenie osiągnięcia naukowe dla skuteczności zarządzania? P. Chacinska ma osiągnięciach naukowe, ale sama. Zespolem, ani onstytutem nie potrafi zarządzać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kiedyś w CeNT(2020-08-22 11:20) Zgłoś naruszenie 382

  "mając za sobą wiele lat pracy na zachodnich uczelniach, weszły w zastały światek krajowej nauki. Starały się przenieść do niego standardy transparentności, współdziałania, pomocy. Ale inni naukowcy na zmiany zareagowali alergicznie. " Hahaha Transparentność: Dane o wydatkowaniu budżetu CeNT - w większości na grupę Chacińskiej - profesorowie z CeNT musieli wyciągac za pomocą wniosków o dostęp do informacji publicznej. Instytut rządzony był w 100% przez nią, a wszytskie decyzje przyklepywane przez znajomych z Rady (niemal wyłącznie biologów). Współdziałanie: Traktowanie wszystkich pracowników, w tym profesorów o dużym dorobku naukowym jak studentów z własnej grupy i oznajmianie im decyzjami administracyjnymi, że mają np. zwalniać pomieszczenia, bo wielmozna pani dyrektor potrzebuje (bez rozmowy, bo z robactwem sie nie rozmawia). Pomoc: Wszystkich w CeNT, poza sobą, przenosiła na 100% finansowanie z grantów. Dlatego ludzie odchodzili.

  Odpowiedz
 • Mruk(2020-08-21 20:53) Zgłoś naruszenie 2915

  Jaka polska nauka? Nie ma czegoś takiego! Jest jedynie mafia, gdzie koleś kolesia recenzuje i w górę winduje.

  Odpowiedz
 • Nikodem(2020-08-22 02:53) Zgłoś naruszenie 1732

  Przestańcie się ludzie ekscytować, bo nie ma czym. Nie znam szczegółów tego sporu, ale domniemam, iż jest to spór personalny. Natomiast mnie interesuje pozycja UW w międzynarodowych rankingach akademickich np. ARWU 2020, THEWUR 2020, czy SIR 2020. UW to prowincjonalny uniwersytet w skali globu. Żaden tam uniwersytet badawczy. Nie ma szans, aby znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni wyższych świata. I tyle w temacie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Obserwator(2020-08-25 16:46) Zgłoś naruszenie 81

  NIE jest to konflikt personalny, dyrekcja projektu ReMedy już w listopadzie 2019 r. Zadeklarowała wolę odejścia z UW. Chodzenie po mediach publicznych i płakanie, że się kogoś wyrzuca jest wyjątkowo obrzydliwe. Uniwersytet Warszawski zaloguje na rzetelne komentarze, a nie na wylewanie frustracji z powodu nieudanych pomysłów.

  Odpowiedz
 • Muru(2020-08-21 17:46) Zgłoś naruszenie 830

  Rektorem UW jest Alojzy Z. Nowak.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obserwator(2020-08-25 16:51) Zgłoś naruszenie 61

  NIE jest to konflikt personalny, dyrekcja projektu ReMedy już w listopadzie 2019 r. Zadeklarowała wolę odejścia z UW. Chodzenie po mediach publicznych i płakanie, że się kogoś wyrzuca jest wyjątkowo obrzydliwe. Uniwersytet Warszawski zaloguje na rzetelne komentarze, a nie na wylewanie frustracji z powodu nieudanych pomysłów.

  Odpowiedz
 • booboo(2020-08-22 07:21) Zgłoś naruszenie 116

  Nie publikujesz, nie istniejesz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • booboo(2020-08-22 07:33) Zgłoś naruszenie 135

  Badania wykonywane na UW i innych naszych kochanych, są (niestety) podobne do ćwiczeń prowadzonych w domowej łazience. Kto o nich wie?!

  Odpowiedz
 • cynik(2020-08-22 09:08) Zgłoś naruszenie 06

  starcia międzu zwolennikami ideologii PGBT a normalnymi ludźmi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane