statystyki

Kontrole trzeźwości i narkotesty w firmie będą legalne. Rząd już rozpoczął pracę nad zmianami

autor: Karolina Topolska23.07.2020, 08:58; Aktualizacja: 23.07.2020, 09:20
alkomat

alkomatźródło: ShutterStock

Zdaniem ekspertów obecnie mogą być wątpliwości co do tego, czy, kiedy i pod jakimi warunkami pracodawca może sprawdzać pracowników na obecność substancji psychoaktywnych. Nowe przepisy powinny je rozwiać, ale to spore wyzwanie dla ustawodawcy.

W ostatnich tygodniach media informowały o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców autobusów będących pod wpływem lub po użyciu narkotyków. Najgłośniej było o tragicznym w skutkach zdarzeniu, które miało miejsce w Warszawie, gdzie autobus miejski spadł z mostu (ale też narkotyki wykryto w krwi kierowcy np. w Rybniku). W efekcie tych zdarzeń niektórzy przewoźnicy (np. Arriva) zaczęli przeprowadzać masowe kontrole antynarkotykowe wśród zatrudnianych kierowców. Mimo że – jak podkreślali niektórzy z nich i co potwierdzał też stołeczny ratusz – prawo nie daje im do tego wystarczających podstaw. Choć co do tego zdania są podzielone (patrz opinia prof. Arkadiusza Sobczyka). Z kolei związki zawodowe działające u przewoźników skierowały pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji, podnosząc, że choć nie są przeciwni badaniom kierowców na zawartość narkotyków w organizmie, to jednak sprzeciwiają się metodom ich prowadzenia bez poszanowania godności pracowników (pismo odnosiło się do przypadku kierowcy, który został potraktowany w sposób upokarzający po tym, jak testy wykazały fałszywie pozytywne wyniki). „Nie możemy zgodzić się, aby za incydentalne przypadki wszyscy kierowcy komunikacji miejskiej byli niegodnie traktowani” – wskazywali związkowcy.

Jednocześnie z różnych stron, m.in. od warszawskiego samorządu, pojawiły się apele o inicjatywę w zakresie zmiany przepisów, która wprost pozwoliłyby przewoźnikom kontrolować pracowników również na obecność narkotyków. Udało nam się już uzyskać odpowiedź ze strony rządu. Resort pracy informuje, że prace nad nowym prawem już są prowadzone i obejmą także kwestie kontroli trzeźwości pracowników (o zastrzeżeniach do ich legalności pisaliśmy w DGP jako pierwsi na rynku już w kwietniu ubiegłego roku).

Jak jest dziś

Na gruncie obowiązujących przepisów pojawiają się wątpliwości co do dopuszczalności kontroli antynarkotykowych. Problem bierze się głównie stąd, że kwestia badania pracowników przez pracodawców na obecność narkotyków w ogóle nie jest uregulowana w obowiązujących przepisach (a więc jest gorzej niż przy kontrolach trzeźwości prowadzonych przez pracodawców, gdzie pewne regulacje jednak są).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane