statystyki

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców powołuje zespół roboczy ds. kontroli trzeźwości

autor: Karolina Topolska26.09.2019, 09:42; Aktualizacja: 26.09.2019, 11:37
alkomat

alkomatźródło: ShutterStock

Do udziału w nim zostali zaproszeni przedstawiciele trzech resortów i UODO. Cel: debata i ewentualne zmiany w prawie, które pozwolą pracodawcom badać pracowników alkomatem.

18 września 2019 r. rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaprosił ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz szefów resortów cyfryzacji i zdrowia, a także prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do wzięcia udziału w pracach nowego gremium, jakim ma być zespół roboczy ds. kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Ma on działać w ramach Rady Przedsiębiorców przy RMŚP. Informacja na ten temat pojawiła się na stronie internetowej rzecznika w miniony wtorek.

„Prace w zespole mają na celu przeprowadzenie wspólnej debaty oraz wypracowanie ewentualnych rozwiązań legislacyjnych umożliwiających pracodawcom wyrywkową kontrolę trzeźwości pracowników w branżach szczególnie narażonych na to zjawisko” – przekonuje RMŚP w komunikacie.

Uzgadnianie stanowisk

Rzecznik jest orędownikiem rozmów na ten temat, ponieważ jego stanowisko jest odmienne o tego, które prezentuje m.in. UODO i MRPiPS. Na czym polega spór? Przypomnijmy: o problemie z kontrolami trzeźwości napisaliśmy jako pierwsi już w kwietniu tego roku (zob. Tygodnik Gazeta Prawna z 12‒14 kwietnia 2019 r. – „RODO i zmiany w kodeksie pracy zablokują losowe badania alkomatem”, DGP nr 73). Zasadniczy kłopot dotyczy dopuszczalności kontroli przeprowadzanych przez pracodawcę – a zwłaszcza takich, które mają charakter prewencyjny, wyrywkowy, losowy. Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 ze zm.) przewiduje bowiem, że kontrola trzeźwości pracownika powinna być przeprowadzona wyłącznie przez uprawniony organ, np. policję, i w dodatku tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik spożywał alkohol. Ponadto badaniu pracowników alkomatem mogą stać na przeszkodzie również przepisy o ochronie danych osobowych – RODO i kodeksu pracy. Jeśli bowiem uznamy, że w wyniku kontroli trzeźwości dochodzi do zbierania danych szczególnej kategorii, to – w myśl tych ostatnich regulacji – można je przetwarzać tylko wtedy, gdy pracownik sam o to wystąpi. Po naszych publikacjach rozgorzała dyskusja wśród ekspertów, którzy przekonywali m.in., że pracodawcy mogą badać swoich pracowników alkomatem z uwagi na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa innym zatrudnionym oraz ochrony ich zdrowia i życia.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane