statystyki

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców powołuje zespół roboczy ds. kontroli trzeźwości

autor: Karolina Topolska26.09.2019, 09:42; Aktualizacja: 26.09.2019, 11:37
alkomat

alkomatźródło: ShutterStock

Do udziału w nim zostali zaproszeni przedstawiciele trzech resortów i UODO. Cel: debata i ewentualne zmiany w prawie, które pozwolą pracodawcom badać pracowników alkomatem.

18 września 2019 r. rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaprosił ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz szefów resortów cyfryzacji i zdrowia, a także prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do wzięcia udziału w pracach nowego gremium, jakim ma być zespół roboczy ds. kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Ma on działać w ramach Rady Przedsiębiorców przy RMŚP. Informacja na ten temat pojawiła się na stronie internetowej rzecznika w miniony wtorek.

„Prace w zespole mają na celu przeprowadzenie wspólnej debaty oraz wypracowanie ewentualnych rozwiązań legislacyjnych umożliwiających pracodawcom wyrywkową kontrolę trzeźwości pracowników w branżach szczególnie narażonych na to zjawisko” – przekonuje RMŚP w komunikacie.

Uzgadnianie stanowisk

Rzecznik jest orędownikiem rozmów na ten temat, ponieważ jego stanowisko jest odmienne o tego, które prezentuje m.in. UODO i MRPiPS. Na czym polega spór? Przypomnijmy: o problemie z kontrolami trzeźwości napisaliśmy jako pierwsi już w kwietniu tego roku (zob. Tygodnik Gazeta Prawna z 12‒14 kwietnia 2019 r. – „RODO i zmiany w kodeksie pracy zablokują losowe badania alkomatem”, DGP nr 73). Zasadniczy kłopot dotyczy dopuszczalności kontroli przeprowadzanych przez pracodawcę – a zwłaszcza takich, które mają charakter prewencyjny, wyrywkowy, losowy. Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 ze zm.) przewiduje bowiem, że kontrola trzeźwości pracownika powinna być przeprowadzona wyłącznie przez uprawniony organ, np. policję, i w dodatku tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik spożywał alkohol. Ponadto badaniu pracowników alkomatem mogą stać na przeszkodzie również przepisy o ochronie danych osobowych – RODO i kodeksu pracy. Jeśli bowiem uznamy, że w wyniku kontroli trzeźwości dochodzi do zbierania danych szczególnej kategorii, to – w myśl tych ostatnich regulacji – można je przetwarzać tylko wtedy, gdy pracownik sam o to wystąpi. Po naszych publikacjach rozgorzała dyskusja wśród ekspertów, którzy przekonywali m.in., że pracodawcy mogą badać swoich pracowników alkomatem z uwagi na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa innym zatrudnionym oraz ochrony ich zdrowia i życia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane