statystyki

Czas pracy a tarcza antykryzysowa. Błędy w przepisach zostały poprawione

autor: Łukasz Prasołek02.07.2020, 09:39; Aktualizacja: 09.07.2020, 12:07
Tarcza ludzkim językiem

Tarcza ludzkim językiemźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przedsiębiorstwach infrastruktury krytycznej należy bezwzględnie udzielać urlopów związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już także, jak liczyć spadek obrotów.

Więcej na ten temat: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia >>>

i. uelastycznianie czasu pracy

W przypadku czasu pracy warunkiem skracania odpoczynków oraz wprowadzenia równoważnego czasu pracy i 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego jest spadek obrotów o 15 lub 25 proc. – w zależności od tego, czy będziemy porównywać dwa kolejne miesiące z 2020 r. do analogicznych miesięcy z 2019 r., czy tylko jeden miesiąc z 2020 r. do miesiąca poprzedniego (art. 15zf ust. 2 specustawy o COVID-19). Od początku problemem było jednak ustalenie daty, przed którą te okresy muszą się zakończyć. Pierwotnie bowiem przepis odwoływał się do dnia złożenia wniosku, którego w przypadku przepisów o czasie pracy się nie składa. Błąd ewidentnie wynikał stąd, że przeklejono przepis z art. 15g specustawy o COVID-19, gdzie w przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników są analogiczne przesłanki. Pisaliśmy o tym w dodatku Kadry i Płace jako jedni z pierwszych (zob. „Luki w tarczy antykryzysowej utrudnią firmom skorzystanie z ułatwień w czasie pracy” – DGP nr 70 z 9 kwietnia 2020 r.).

Tarcza 4.0 wprowadziła regulację, zgodnie z którą termin jednego lub dwóch miesięcy ma przypadać po 31 grudnia 2019 r. i przed dniem:

1) poprzedzającym dzień podjęcia przez pracodawcę decyzji o ograniczeniu nieprzerwanych odpoczynków lub


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane