statystyki

Męcina: Reforma polityki rynku pracy jest konieczna, ale musi być mądra

autor: Prof. Jacek Męcina18.06.2020, 07:38; Aktualizacja: 18.06.2020, 08:57
Fundusz, który jest źródłem finansowania awaryjnego i kryzysowego dla rządzących. Fundusz, który wszędzie w Europie jest pod ścisłą kontrolą pracodawców i związkowców, a w Polsce został upaństwowiony i zaledwie dopuszcza się do opiniowania planów wydatków i oceny realizacji.

Fundusz, który jest źródłem finansowania awaryjnego i kryzysowego dla rządzących. Fundusz, który wszędzie w Europie jest pod ścisłą kontrolą pracodawców i związkowców, a w Polsce został upaństwowiony i zaledwie dopuszcza się do opiniowania planów wydatków i oceny realizacji.źródło: ShutterStock

Otatnio słyszymy, że politykę rynku pracy trzeba usprawnić, a panaceum na złe działanie urzędów pracy ma być ich centralizacja, czyli upaństwowienie. To powrót do czasów sprzed reformy samorządowej z lat 90. XX wieku. Tych, którzy w takim działaniu upatrują naprawy systemu (w warunkach obciążenia urzędów pracy realizacją zadań wynikających z tarcz antykryzysowych), przestrzegam przed pozorowanym rozwiązaniem. Problem nie leży w aktywności urzędów pracy, ale w zasadach funkcjonowania tego systemu.

Poważnej oceny jako punktu wyjścia do dyskusji powinniśmy oczekiwać, stawiając pytania kluczowe dla przyszłości publicznych służb zatrudnienia (PSZ) i interwencji na rynku pracy:

1. Czy rząd zdecyduje się na zdjęcie z urzędów pracy biurokratycznego obowiązku rejestracji do ubezpieczenia zdrowotnego każdego bezrobotnego?

2. Czy rząd zdecyduje się na finansowanie zasiłków dla bezrobotnych i innych świadczeń z budżetu państwa oraz odejdzie od finansowania z Funduszu Pracy (FP) innych zadań, jak staże i szkolenia lekarzy, pozostawiając środki funduszu tylko na aktywizację i ochronę miejsc pracy?

3. Czy rząd odda realną kontrolę nad FP partnerom społecznym, zgodnie z zasadą, że ma on charakter celowy i pochodzi ze składek opłacanych przez pracodawców i pracowników?

4. Czy rząd wprowadzi realny instrument współpracy samorządów wszystkich szczebli (wojewódzkich, powiatowych i gminnych) w ramach realizacji usług i instrumentów rynku pracy w formie programów regionalnych przygotowywanych we współpracy z wojewódzkimi radami dialogu społecznego (WRDS) opiniującymi działania regionalne, finansowany z Funduszu Pracy i oparty na realnych wskaźnikach efektywności?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane