statystyki

Resort nauki przygotuje wytyczne do ewaluacji uczelni

autor: Paulina Szewioła27.05.2020, 08:45; Aktualizacja: 27.05.2020, 08:45
Samo przesunięcie okresu ewaluacji to dopiero pierwszy krok. Najważniejsze są przepisy wykonawcze, dlatego resort nauki przygotował projekt rozporządzenia w tym zakresie, który jest obecnie konsultowany.

Samo przesunięcie okresu ewaluacji to dopiero pierwszy krok. Najważniejsze są przepisy wykonawcze, dlatego resort nauki przygotował projekt rozporządzenia w tym zakresie, który jest obecnie konsultowany.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zamierza w tym roku opublikować wskazówki dla szkół wyższych, które ułatwią im przejście przez proces oceny jakości działalności naukowej na nowych zasadach.

Zrobi to, choć sama ewaluacja (ocena jakości) działalności naukowej została przesunięta o rok na mocy ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695).

O przedłużenie tego terminu apelowały wszystkie uczelnie, bo ich działalność została zahamowana przez epidemię i obawiały się, że może to negatywnie wpłynąć na ocenę. Od wyników ewaluacji zależy bowiem wiele kluczowych dla szkół wyższych kwestii – podział pieniędzy, kwestie uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w danej dyscyplinie oraz możliwość uzyskania pozwolenia na utworzenie studiów i prowadzenie szkoły doktorskiej.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane