statystyki

Edukacja cyfrowa, uczniowie analogowi

autor: Paulina Nowosielska09.04.2020, 07:51; Aktualizacja: 09.04.2020, 07:56
Przybywa kolejnych społecznych zbiórek. Ich organizatorzy, pytani o braki sprzętu, są zgodni: 200 tys. komputerów to wariant optymistyczny.

Przybywa kolejnych społecznych zbiórek. Ich organizatorzy, pytani o braki sprzętu, są zgodni: 200 tys. komputerów to wariant optymistyczny.źródło: ShutterStock

Zamiast komputera i internetu kserówka albo SMS. Tysiące dzieci nie mają dostępu do urządzeń zapewniających nauczanie na odległość.

Mija prawie miesiąc od czasu, kiedy uczniowie w związku z epidemią koronawirusa zostali w domach. Nie mają jednak ferii, codziennie powinni uczestniczyć w zajęciach, realizować program. Ale nie we wszystkich domach możliwa jest e-szkoła. W samej Warszawie problem ze sprzętem zgłosiło prawie 10 proc. uczniów.

– Tam, gdzie nie jest możliwa nauka za pośrednictwem internetu, zachęcamy do przygotowywania pakietów wydrukowanych materiałów do przekazania uczniom. Prosiliśmy dyrektorów o rozeznanie sytuacji i sprawdzenie, czy będzie potrzebne dodatkowe wsparcie ze strony szkoły – mówi nam Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji.

Daria Chmiel, dyrektor szkoły przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 „Kąt”, jest zdumiona takim stawianiem sprawy. Ponad 2 tygodnie temu na polecenie MEN przeprowadziła ankietę, którzy uczniowie nie mają komputerów. W przypadku jej liczącej 200 uczniów szkoły chodziło o kilkanaście osób. – Sygnalizowaliśmy potrzeby. I nic. Dlatego zaczęliśmy między sobą pytać, kto ma sprzęt do pożyczenia. Nie wyobrażam sobie, by prowadzić lekcję SMS-owo. A pomysł, by dyrektor wydawał wydruki albo kolportował je nauczyciel w dobie epidemii, jest co najmniej nietrafiony.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Erwin(2020-04-10 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Druga WŚ przerwała edukację ojca nieliczni brali udział w tajnym nauczaniu .Po wojnie w jednym roku musieli zaliczyć dwie klasy .Dali radę choć na media liczyć nie mogli. Dziś robi się z tego tragedię narodową

    Odpowiedz
  • jj(2020-04-09 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    To nie rola nauczyciela aby szukać komputera dla ucznia. Rodzic dostaje 500+ a za 500zl można kupić spokojnie dobry komputer do nauki. Może nie do gier ale do wszystkiego innego już wystarczający.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane