statystyki

Edukacja cyfrowa, uczniowie analogowi

autor: Paulina Nowosielska09.04.2020, 07:51; Aktualizacja: 09.04.2020, 07:56
Przybywa kolejnych społecznych zbiórek. Ich organizatorzy, pytani o braki sprzętu, są zgodni: 200 tys. komputerów to wariant optymistyczny.

Przybywa kolejnych społecznych zbiórek. Ich organizatorzy, pytani o braki sprzętu, są zgodni: 200 tys. komputerów to wariant optymistyczny.źródło: ShutterStock

Zamiast komputera i internetu kserówka albo SMS. Tysiące dzieci nie mają dostępu do urządzeń zapewniających nauczanie na odległość.

Mija prawie miesiąc od czasu, kiedy uczniowie w związku z epidemią koronawirusa zostali w domach. Nie mają jednak ferii, codziennie powinni uczestniczyć w zajęciach, realizować program. Ale nie we wszystkich domach możliwa jest e-szkoła. W samej Warszawie problem ze sprzętem zgłosiło prawie 10 proc. uczniów.

– Tam, gdzie nie jest możliwa nauka za pośrednictwem internetu, zachęcamy do przygotowywania pakietów wydrukowanych materiałów do przekazania uczniom. Prosiliśmy dyrektorów o rozeznanie sytuacji i sprawdzenie, czy będzie potrzebne dodatkowe wsparcie ze strony szkoły – mówi nam Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji.

Daria Chmiel, dyrektor szkoły przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 „Kąt”, jest zdumiona takim stawianiem sprawy. Ponad 2 tygodnie temu na polecenie MEN przeprowadziła ankietę, którzy uczniowie nie mają komputerów. W przypadku jej liczącej 200 uczniów szkoły chodziło o kilkanaście osób. – Sygnalizowaliśmy potrzeby. I nic. Dlatego zaczęliśmy między sobą pytać, kto ma sprzęt do pożyczenia. Nie wyobrażam sobie, by prowadzić lekcję SMS-owo. A pomysł, by dyrektor wydawał wydruki albo kolportował je nauczyciel w dobie epidemii, jest co najmniej nietrafiony.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Erwin(2020-04-10 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Druga WŚ przerwała edukację ojca nieliczni brali udział w tajnym nauczaniu .Po wojnie w jednym roku musieli zaliczyć dwie klasy .Dali radę choć na media liczyć nie mogli. Dziś robi się z tego tragedię narodową

    Odpowiedz
  • jj(2020-04-09 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    To nie rola nauczyciela aby szukać komputera dla ucznia. Rodzic dostaje 500+ a za 500zl można kupić spokojnie dobry komputer do nauki. Może nie do gier ale do wszystkiego innego już wystarczający.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane