Koronawirus a prawo pracy. Zatrudnionym grożą konsekwencje za nadużycie specjalnych uprawnień

autor: Patrycja Otto12.03.2020, 09:33; Aktualizacja: 12.03.2020, 15:59
Ostatnio resort pracy jako formę walki z rozprzestrzenianiem się wirusa zaproponował wprowadzenie zwolnienia udzielanego przez telefon. Jak na razie nie ukazała się treść rozporządzenia w tej sprawie. Nie wiadomo więc, jak wyglądać ma ta procedura w szczegółach

Ostatnio resort pracy jako formę walki z rozprzestrzenianiem się wirusa zaproponował wprowadzenie zwolnienia udzielanego przez telefon. Jak na razie nie ukazała się treść rozporządzenia w tej sprawie. Nie wiadomo więc, jak wyglądać ma ta procedura w szczegółachźródło: ShutterStock

Od chwili pojawienia się pierwszych informacji na temat nowego patogenu wprowadzane są rozwiązania chroniące pracowników przed zarażeniem się. Szybko jednak się okazało, że dla niektórych zatrudnionych mogą być prostym sposobem na unikanie pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • Zaniepokojona(2020-03-25 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    W artykule brakuje mi informacji na temat czy pracodawca (jest to duży zakład produkcyjny) najpierw mówi pracownikom, że mają wybrać zaległe i bieżące urlopy wypoczynkowe, a później je anulują i nakazują podpisać wnioski o bezpłatne urlopy na okres 10 dni, oczywiście jest to związane z przestojem firmy ze względu na ogłoszony stan epidemiczny. Czy jest to zgodne z prawem

    Odpowiedz
  • Matka starszych dzieci(2020-03-19 20:03) Zgłoś naruszenie 30

    Te wolne z powodu zamknięcia szkół w wielu przypadkach wykorzystują cwaniary. Znam jedną taka. Że niby nie ma z kim dziecka zostawić. Pic na wodę. Mieszka z matką która jest nauczycielką, a nauczyciele tak jak dzieci maja wolne. Ona już w środę 11.03. poinformowała że przez 2 tygodnie nie będzie jej w pracy. I od środy jak dostała sms z przedszkola, to pół dnia siedziała z szerokim uśmiechem. Pozdrawiam wszystkich którzy mają dzieci powyżej 8 roku życia i nie mogą wziąć wolnego.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2020-03-16 22:45) Zgłoś naruszenie 41

    Ja się boję o swoje życie a oni mi każą pracować w zakładzie, a jeśli wezmę zwolnienie lekarskie to poniosę karę?! Pomocy, zamknijcie zakłady pracy!! :(

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł(2020-03-15 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    W obecnej sytuacji najważniejsze będzie zapewnienie pracownikom możliwości pracy zdalnej, tak aby z jednej strony pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki i firma mogła dalej funkcjonować, a z drugiej strony, żeby pracodawca mógł mieć jakąś kontrolę nad tym, co pracownik robi. Pomocne w tej sytuacji mogą się okazać różne narzędzia np. Ekran System

    Odpowiedz
  • ...(2020-03-14 20:10) Zgłoś naruszenie 61

    Miliony Polaków pracują na umowach śmieciowych i nie są to żadni studenci, tylko ludzie w średnim i starszym wieku. Ich staż pracy na umowach śmieciowych, to często nawet ponad 30 lat pracy! Teraz widać patologię polskiego prawa pracy, Kodeks Pracy jest sztucznym tworem, który prywatne firmy obchodzą z uśmiechem na twarzy. Patologia polega na tym, że miliony ludzi w ten sposób zatrudnia wiele państwowych firm, wykorzystując tanie firmy zewnętrzne, które dla korzyści majątkowych, łamią prawo pracy, nie bojąc się kontroli PIP, bo przecież ludzie zatrudnieni w ten sposób, nie są pracownikami! PATOLOGIA!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2020-03-14 09:52) Zgłoś naruszenie 101

    Zamknięcie szkół, teatrów, kin i muzeów obnażyło tylko, w jakiej patologii żyjemy w Polsce. Ludzie zatrudnieni w wyżej wymienionych placówkach pracują w większości na umowach cywilnoprawnych od np. 20 lat! Nie mają prawa do urlopu, ani zwolnienia lekarskiego, za co więc mają żyć przez dwa tygodnie, w czasie zamknięcia ich pracy? Pytanie do rządu, jak ludzie zatrudnieni w placówkach państwowych, mogą nie mieć etatów przez całe dziesięciolecia? To są miliony ludzi okradanych z przysługujących im praw, zagwarantowanych przez Konstytucję, na którą ostatnio wszyscy się tak powołują. Polska = patologia prawa pracy, niech Unia to zobaczy, w jakich warunkach żyją i pracują Polacy!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marta(2020-03-12 21:33) Zgłoś naruszenie 50

    Pracuje w hotelu jako recepcjonistka, obsługujemy gości głownie z zagranicy, zanotowaliśmy też spadek rezerwacji więc dyrekcja zarządziła zamknięcie hotelu (na razie na tydzień). Pracowników chce wysłać na urlop, jednak ja nie chcę wykorzystywać urlopu, jaka jest opcja by nie tracić dochodu i urlopu, ale również nie wchodzić w konflikt z pracodawcą.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • jola(2020-03-12 20:30) Zgłoś naruszenie 30

    Znajomy pracuje w muzeum, które zamknięto. Pracodawca wymusza urlop wypoczynkowy (aktualny) lub, jeśli komuś jeszcze nie przysługuje,bo za krótki ma staż - bezpłatny. Bez wynagrodzenia. Z czego taki człowiek ma żyć?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wiola(2020-03-12 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w centrum handlowym i jak np będzie nakaz zamknięcia przez władze o ich zamknięciu, to czy otrzymam wynagrodzenie miesięczne?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pan PePe (2020-03-12 18:38) Zgłoś naruszenie 21

    czyli jak jestem uczniem szkoly branzowej to musze isc na praktyki czy nie ?

    Odpowiedz
  • tomek(2020-03-12 18:37) Zgłoś naruszenie 01

    "W naszej ocenie zapewnienie ciągłości produkcji np. w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją leków jest wartością nadrzędną wobec prawa do zasiłku opiekuńczego i prewencji dotyczącej koronawirusa" W "kogo ocenie" pozwole sie zapytac? Wez przyklad z firmy AQANET z Poznania

    Odpowiedz
  • Marcin (2020-03-12 16:17) Zgłoś naruszenie 40

    Pan zapomniał, że już cały świat jest strefą wirusa, przez takich filozofów jak autor artykułu ten wirus się tak szybko rozmnaza... Co oznacza, źe powracają ze stref w których występuje wirus? Wirus już opanował cały świat!!!

    Odpowiedz
  • juz strasza(2020-03-12 09:52) Zgłoś naruszenie 90

    pani patrycja jak zwykle w formie. juz straszy, juz straszy, a to g. prawda, bo to sa srodki nadzwyczajne i nie ma na to orzecznictwa, a zwykle przepisy i sankcje nieodpowiadaja nowej rzeczywistosci wiec wcale wcale nie sa oczywiste

    Odpowiedz