SN: Przejście na etat w KAS wymaga potwierdzenia

autor: Paulina Szewioła20.02.2020, 08:13; Aktualizacja: 20.02.2020, 10:56
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Wszyscy celnicy, którzy po wprowadzeniu Krajowej Administracji Skarbowej zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powinni dostać świadectwa służby – uznał skład trzech sędziów Sądu Najwyższego.

Niedługo miną trzy lata od wprowadzenia reformy administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Zadania i cele nowej organizacji określiła ustawa z 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. poz. 1948 ze zm.). Osoby, które do tej pory miały status funkcjonariuszy, zachowywały go, o ile tak zdecydowały nowe władze KAS. Mogły też dostać propozycję przejścia na stanowisko cywilne w nowej organizacji. Odrzucenie takiej oferty oznaczało wygaśnięcie stosunku służbowego.

Wydawać by się mogło, że tak długi czas wystarczył do rozwiązania wszystkich problemów związanych z nową strukturą. Tak się jednak nie stało, co pokazuje sprawa, na kanwie której zapadła uchwała trzech sędziów SN.

Dotyczyła ona celników, którzy zostali „ucywilnieni”, tj. otrzymali propozycje zatrudnienia na podstawie umów o pracę, które przyjęli.

Problem w tym, że oni, jak wielu im podobnych, nie dostali świadectw służby. Formalnie nie zostali bowiem zwolnieni, więc zdaniem dyrektora izby administracji skarbowej, w której byli zatrudnieni, taki dokument im się nie należy.

Problem pojawia się jednak już teraz, gdy takie osoby przechodzą na emeryturę albo chcą zmienić pracę i stają wobec problemu luki w świadectwie pracy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane