statystyki

Będzie nowa ustawa o służbie cywilnej

autor: Artur Radwan09.10.2019, 08:30; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:30
W administracji rządowej zostanie przeprowadzony audyt struktury zatrudnienia i kompetencji poszczególnych urzędów. Kolejne podwyżki kwoty bazowej mają zatrzymać odchodzących specjalistów.

W administracji rządowej zostanie przeprowadzony audyt struktury zatrudnienia i kompetencji poszczególnych urzędów. Kolejne podwyżki kwoty bazowej mają zatrzymać odchodzących specjalistów.źródło: ShutterStock

W administracji rządowej zostanie przeprowadzony audyt struktury zatrudnienia i kompetencji poszczególnych urzędów. Kolejne podwyżki kwoty bazowej mają zatrzymać odchodzących specjalistów.

Obecna ekipa rządowa zapowiada, że po wygranych wyborach zostanie uchwalona m.in. nowa ustawa o służbie cywilnej, o służbie dyplomatycznej, a także ustawa dotycząca służb specjalnych. Takie informacje pojawiły się w programie PiS. Niezależnie od tych zmian ma być też dokonany przegląd administracji rządowej pod względem struktury organizacyjnej i kompetencyjnej. Ten wątek nie jest rozwinięty, ale może to oznaczać reorganizację zatrudnienia i zmiany strukturalne w poszczególnych urzędach.

Zdaniem ekspertów należy wcześniej zmienić pragmatykę urzędniczą. PiS po wygranych ostatnio wyborach parlamentarnych już w styczniu 2016 r. wprowadził zasadę, że na wyższe stanowiska w służbie cywilnej nie ma otwartych i konkurencyjnych naborów. O zatrudnieniu decyduje zwykłe powołanie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • wnerw(2019-10-09 08:57) Zgłoś naruszenie 413

  W administracji rządowej powinni przeprowadzić audyt stanowisk kierowniczych i dyrektorskich. Na porządku dziennym jest że osoby piastujące te stanowiska są z nadania i oprócz legitymacji partyjnej nie są dla urzędu wartością dodaną tylko kukłą za którą trzeba pracować i niejednokrotnie naprawiać jej błędy. Po zlikwidowaniu konkursów tylko zażyłość konotacji z wyżej postawionym prominentem stała się kryterium obsadzania stanowisk.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • to państwo nie działa(2019-10-09 21:39) Zgłoś naruszenie 350

  Urzędnik w administracji państwowej to jest nic. Chłopiec do bicia. Posłowie uchwalajacy g-niane prawa, zrobli sobie z urzędników kozła ofiarnego, na którego składają grzechy własne. Więc żeby zamydlić oczy wyborcom uchwalają coraz to nowe szykany dla urzędników, żeby pokazac jacy to oni cudowni dla elektoraciku. Efekt jest taki, że nie da się normalnie pracować w administracji. Wszędzie papiery, nikomu niepotrzebne, nic nie wnoszące do sprawy. Do tego statystyka, bo zarządzanie według nieudaczników to tylko liczenie słupków. W Zielonej Górze przeprowadzili 2254 kontrole, no to czemu w Lublinie tylko 1853? I jazda wymuszać zwiększenie liczby. W kolejnym roku Lublin zrobił 2328 kontroli, no to jazda w Zielonej Górze, żeby zrobić 2400 kontroli. Bez rozumu, opiemiętania i sensu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • AMiar(2019-10-11 09:24) Zgłoś naruszenie 220

  1. Kwota bazowa powiązana ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce 2. Mnożniki dla Dyrektorów, naczelników, kierowników i innych nierobów powiązane z mnożnikiem najniższym w danym wydziale, np. Naczelnik 1,30 x najniższy mnożnik w wydziale. 3. Zerwanie z zakazem świadczenia dodatkowej pracy dla innego podmiotu niż pracodawca i poniżającym proszeniem Dyrektora o zgodę 4. Zmniejszenie sprawozdawczości, ankiet etc 5. Realne kształcenie pracowników, a nie "samokształcenie", czyli brak jakiejkolwiek pomocy dla chcących się rozwijać, uczyć, studiować dalej, bo "brakuje na pieniędzy" - qwa w biedronce podpisują lojalki na kilka lat i dają na studia nawet dla kasjerów, a w urzędzie urlopu szkoleniowego nie chcą dać, bo musi być skierowanie na studia od Dyrektora.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor(2019-10-11 05:42) Zgłoś naruszenie 141

  Behapowiec w Straży Granicznej 1800 zł na rękę. W firmie produkcyjnej 4000. Pytania?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dolejlama(2019-10-09 10:41) Zgłoś naruszenie 149

  Drodzy zwolennicy konkursów! Przecież one nadal funkcjonują w wielu innych instytucjach sfery budżetowej. W służbie cywilnej przynajmniej zniesiono fikcję i zawracanie tyłka powoływaniem do różnych komisji konkursowych albo wymyślaniem nowych stanowisk, żeby tych konkursów nie robić: pełniący obowiązki, realizujący zadania, zastępujący, zastępujący zastępcę, kierujący pracami.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Valdemort(2019-10-09 15:39) Zgłoś naruszenie 1021

  do służby cywilnej trafią tylko absolwenci seminariów i uczelni Rydzyka, innych kwalifikacji nie potrzeba - po co komu jakieś tam testy, wystarczy certyfikat od proboszcza

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Januszek(2019-11-14 23:08) Zgłoś naruszenie 40

  kto mógł to już uciekł z tego ;;dziadostwa;; zwanego służbą cywilną. pełno wspaniałych fachowców porzuciło tą wspaniałą instytucję ponieważ wynagrodzenia są żenujące!!! przykład z wioś pracownik po 30 latach pracy w 2018 roku otrzymuje upragnioną nagrodę jubileuszową czyli 150% kwoty zasadniczej w wysokości 3750 zł netto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ŻENADA I WSTYD, CHAMSTWO I DZIADOSTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak oni nie wstydzą się pracownikowi po 30 latach pracy dać tak niską kwotę nagrody ???????? trzeba być JELENIEM aby pracować przez 30 lat i czekać tyle lat na taką kwotę kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane