statystyki

Prawie 250 mln zł na szkolenia pracowników w 2020 r.

autor: Michalina Topolewska08.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.10.2019, 08:14
Wreszcie ostatnim priorytetem MRPiPS jest dofinansowanie kształcenia wiążącego się z rozwojem w firmach technologii i wprowadzanych przez nie narzędzi pracy.

Wreszcie ostatnim priorytetem MRPiPS jest dofinansowanie kształcenia wiążącego się z rozwojem w firmach technologii i wprowadzanych przez nie narzędzi pracy.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Są to dwie spośród siedmiu propozycji priorytetów wydatkowania pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2020 r., które przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. KFS stanowi wydzieloną część środków Funduszu Pracy (FP) przeznaczoną na wsparcie szkoleń i kursów dla osób już zatrudnionych, które potrzebują podniesienia kwalifikacji lub nowych kompetencji. Co do zasady pieniądze z KFS na dany rok (w 2020 r. będzie to 246 mln zł), mogą być przyznane na formy kształcenia zgodne z priorytetami wyznaczanymi przez resort rodziny oraz Radę Rynku Pracy (RRP). Przy czym ministerstwo wskazuje cele dla głównej puli 80 proc. środków KFS, a rada 20 proc. rezerwy. W przyszłym roku będzie to odpowiednio 195 mln zł oraz 48 mln zł.

I tak MRPiPS zaproponowało siedem priorytetów (wymagają one jeszcze zatwierdzenia przez RRP). Poza wspomnianymi szkoleniami dla osób, które skończyły 45 lat lub miały przerwę w zatrudnieniu na zajmowanie się dziećmi, firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do kształcenia ustawicznego w zawodach deficytowych w danym powiecie lub województwie, a także w branżach (obszarach) kluczowych dla ich rozwoju, pod warunkiem, że będą określone w dokumentach strategicznych czy planach rozwoju. Ponadto KFS pozwoli uzyskać wsparcie na szkolenia pracowników zatrudnionych w podmiotach mających status przedsiębiorstwa społecznego (np. spółdzielniach socjalnych, zakładach aktywizacji zawodowej) oraz na kursy dla instruktorów praktycznej nauki zawodu (bądź osób, które będą chciały się podjąć takiego zajęcia), opiekunów praktyk, staży i nauczycieli kształcenia zawodowego.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sirdevon(2019-10-08 23:04) Zgłoś naruszenie 10

    Zawsze jak widzę te kwoty przeznaczane na podwyższanie kwalifikacji pracowników to mam przed oczyma cytat ze sprawozdania szefa służby cywilnej za rok 2018. "Średnia kwota wydatków na szkolenia na członka korpusu służby cywilnej w danej kategorii urzędów (w zł) w administracji zespolonej to 50 zł. "

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane