statystyki

Pracownik służby cywilnej może szkolić bez wiedzy szefa

autor: Artur Radwan10.04.2019, 18:00
Urzędnik

Ustawodawca bardziej restrykcyjnie potraktował urzędnika mianowanego, bo za każdym razem przy wykonywaniu dodatkowej pracy musi on występować o stosowną zgodę.źródło: ShutterStock

Urzędnik urzędu wojewódzkiego chce przeprowadzić odpłatnie szkolenie dla pracowników samorządowych. Czy członek korpusu służby cywilnej zawsze musi występować o zgodę na podjęcie dodatkowej pracy, nawet na podstawie umowy -zlecenia?

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z pracownikiem służby cywilnej czy urzędnikiem mianowanym. Wobec tych grup stosuje się odmienne zasady występowania o zgodę na dodatkowe zajęcie.

Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1559) członek korpusu nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z przywołanej ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej.

Na podstawie ust. 2 przywołanego artykułu urzędnik mianowany nie może podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego. Określenie „zajęcia zarobkowe” oznacza wykonywanie wszelkich czynności związanych z uzyskiwaniem dochodów w ramach różnorodnych form prawnych (np. stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, działalności gospodarczej).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2019-04-10 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    A w moim urzędzie dyrektor generalny tego nie widział, bo po informowaniu go, że zamierzam jako pracownik służby cywilnej podjąć dodatkową działalność zarobkową, odpowiedział na piśmie, że wyraża na to zgodę :))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane