Emerytura policyjna bez względu na wiek

autor: Bożena Wiktorowska03.07.2019, 08:12; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:13
Pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby, bez konieczności ukończenia 55 lat

Pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby, bez konieczności ukończenia 55 latźródło: ShutterStock

Funkcjonariusze służb mundurowych nie będą musieli czekać na przejście na emeryturę do ukończenia 55 lat. Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej i ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 288).

Rządowy projekt to efekt porozumienia z 8 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz stroną społeczną, reprezentowaną przez związki zrzeszające funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Dokument ten zakładał, że od 1 lipca tego roku z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zostanie usunięty warunek ukończenia 55. roku życia przy ubieganiu się o to świadczenie. Zniesienie go obejmie także funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) oraz Służby Celnej (SC). To z kolei efekt porozumienia z 21 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy szefem KAS a przedstawicielami związków zawodowych. Tym samym przyjęte przez rząd rozwiązania doprowadzą do ujednolicenia zasad emerytalnych we wszystkich grupach służb mundurowych. Tym bardziej, że obowiązek ukończenia 55 lat nie będzie dotyczyć żołnierzy zawodowych, którzy – podobnie jak policjanci – służbę rozpoczęli po 31 grudnia 2012 r.

Projekt wprowadza także regulacje w ustawach pragmatycznych poszczególnych formacji, dotyczące rekompensaty pieniężnej za czas służby przekraczający normę 40 godzin w tygodniu. Obecnie za pracę w nadgodzinach policjantom przysługują dni wolne, ale często zdarza się, że w praktyce – ze względu na 3-miesięczny okres rozliczeniowy – nie mogą ich odebrać. Projekt zakłada, że za godziny nadliczbowe funkcjonariuszowi przysługiwać będzie – w okresie rozliczeniowym – czas wolny w tym samym wymiarze, jeśli jednak nie wystąpi z wnioskiem o jego udzielenie, otrzyma rekompensatę pieniężną. Będzie ona wynosić 1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami – za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby. Zmiany te obejmą funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (z tym że w przypadku strażaków rekompensata liczona będzie od średniego uposażenia). Jednocześnie dodatkowa służba będzie rozliczana w okresie półrocznym (od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do 31 grudnia). 


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Jarek(2019-07-03 11:55) Zgłoś naruszenie 263

  A gdzie 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet bez względu na wiek? czekamy, jak sprawiedliwie to dla wszystkich, a nie tylko wybrani w mundurach.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2019-07-03 15:00) Zgłoś naruszenie 182

  Policjanci maja związki zawodowe nie zależne od PIS-u a Przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz cały związek Solidarności siedzi w kieszeni PIS-u i nic nie będzie robił w sprawie EMERYTUR STAŻOWYCH dla ludzi ze stażem pracy 35 lat K I 40 l M do puki szef PIS-u pan Kaczyński nie wyda rozkazu , więc musimy harować dalej by PIS mogło z naszych składek kupować sobie głosy przed wyborami . Pozdrawiam pracujących z ponad 44 letnim staże i dalej musimy harować na głosy PIS-u

  Odpowiedz
 • Pracownik płacący składki ZUS(2019-07-03 20:45) Zgłoś naruszenie 142

  MUNDUROWYM TO WSZYSTKIE RZĄDY WCHODZĄ W TYŁEK I PRZEKUPUJĄ ICH PIENIĘDZMI INNYCH OBYWATELI NIE PŁACĄ ŻADNYCH SKŁADEK NA ZUS, A EMERYTURY PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT POBIERAJĄ. TO SAMO ROLNIKI Z KRUSu

  Odpowiedz
 • Karol(2019-07-03 08:34) Zgłoś naruszenie 148

  Mundurowi mają związki zawodowe, które walczą o ich interesy. Starzy nauczyciele 55+ na forach muszą prosić, żeby wróciła emerytura po 30 latach pracy. Nikogo nie obchodzi , że są zmęczeni i wypaleni.Ich prawa nabyte też wszyscy mają w nosie. Nauczyciele, czy my mamy związki zawodowe?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 55 lat to prawie Trup(2019-07-03 18:45) Zgłoś naruszenie 126

  Proponuję by niemowlaki policyjne szły na emki

  Odpowiedz
 • ntt(2019-07-04 09:59) Zgłoś naruszenie 111

  Ja rozumiem, że na taką emeryturę idzie ktoś kto się narażą. Ale jak ktoś się nie naraża, to czemu ma dostawać taką emeryturę. Jeśli taka ma być logika emerytalna to dozorca na bramie w Hucie powinien mieć wcześniejszą emeryturę taka jak obsługa wielkiego pieca. W końcu pracują w tej samej instytucji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • chodziło o to by nie produkować Młodych Emerytów(2019-07-03 20:07) Zgłoś naruszenie 92

  Potem Państwo musi płacić emkę 50 lat w wysokości krotności emki cywila

  Odpowiedz
 • r63(2019-07-03 18:37) Zgłoś naruszenie 83

  Oni tyle mówią o praworządności i konstytucji a czy to ze ludzie majacy ponad 40 lat pracy i ktorzy musza pracowac dalej do emerytury to nie jest czsami dyskryminacja !? Co na to konstytucja w tej dupokracji.

  Odpowiedz
 • sort65(2019-07-05 21:54) Zgłoś naruszenie 42

  Warunki szczególne uprawniają do wcześniejszej emerytury .To jest przywilej różnych grup i to nie mały .Nie rozumiem dla czego jeszcze oprócz tego w razie jakiegoś nieszczęścia (co nikomu nie życzę) mają być wypłacane np. emerytury od prezydenta czy specjalne? Emeryci mundurowi- mi niedoszłemu emerytowi powszechnemu- na stwierdzenie że :ale wy wcześniej idziecie na emerytury ?- odpowiadają twierdząco ty też mogłeś iść itd. ale jak któryś zginie na służbie (co jest wliczone w ryzyko zawodowe) to nikt nie powie :a mógł iść za elektryka pracował by do 65 ale by żył. perfidne moje porównanie ale taka prawda.

  Odpowiedz
 • dd(2019-07-05 19:57) Zgłoś naruszenie 31

  to jest chore, zobacczcie jak pracuja Wasi koledzy w Anglii, Francji, Niemczech

  Odpowiedz
 • WOJTEK(2019-07-08 11:00) Zgłoś naruszenie 21

  TOŻ TO JEST PARODIA PAŃSTWA DEMOKRATYCZNEGO.ŻYJEMY W CZASACH FEUDALIZMU. CHAM PRACUJE NA PANA,OT I CAŁA FILOZOFIA ŻYCIA.ŻAŁUJE ,ZE JESTEM JUŻ WIEKOWY.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane