statystyki

Dodatek dla policjantów nie wystarcza na gorącą herbatę

autor: Piotr Szymaniak12.11.2019, 08:28; Aktualizacja: 12.11.2019, 08:29
Policjantom pełniącym służbę w okresie zimowym pod gołym niebem (przynajmniej cztery godziny dziennie) przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny.

Policjantom pełniącym służbę w okresie zimowym pod gołym niebem (przynajmniej cztery godziny dziennie) przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny.źródło: ShutterStock

Policjantom pełniącym służbę w okresie zimowym pod gołym niebem (przynajmniej cztery godziny dziennie) przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny.

Kłopot w tym, że jego wysokość określa rozporządzenie w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika (Dz.U. z 2002 r. nr 166, poz. 1367), którego w tym zakresie nie zmieniono od 17 lat. W rezultacie policjantowi w okresie zimowym, czyli od 1 listopada do 31 marca, za pracę w terenie przysługuje dodatek w wysokości 2,71 zł.

Na co wystarcza? – Na kebaba, jeśli zrzucą się cztery osoby, choć patrole są zazwyczaj dwuosobowe – nie kryje irytacji Rafał Jabłoński, przewodniczący NSZZ Policjantów. – To, że w ogóle musimy o tym rozmawiać, jest równie żenujące jak wysokość ekwiwalentu. Zwłaszcza że już dwa lata temu, w 2017 r., w odpowiedzi na nasze oficjalne wystąpienie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obiecywało, że zajmie się sprawą – dodaje.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • cc(2019-11-12 09:39) Zgłoś naruszenie 61

    Panie związkowcu a czemu za PO Pan siedział cicho ,4 lata temu nie było to żenująco niskie ?

    Odpowiedz
  • John(2019-11-12 21:30) Zgłoś naruszenie 40

    F I R M A Droga siostro, drogi bracie Chcesz niebieskie nosić gacie Mieć pistolet i kajdanki W pracy spędzać wszystkie ranki Na wypłatę mieć jałmużnę Obowiązki bardzo różne Dla przykładu dwudziestego Do kościoła marsz kolego Jedenasty gdy przychodzi Na nowennę czas nadchodzi Świątki, piątki i niedziele Będziesz spędzał wciąż w kościele To zadania podstawowe One są obowiązkowe Policjantem będziesz z nazwy To już zawód nie tak ważny Społeczeństwo z nas się śmieje Resort nie wie co się dzieje Związki pisma wysyłają Na odpowiedź wciąż czekają Do premiera się udają Lecz go w pracy nie zastają Starzy mają dość wszystkiego Także przychodź ty kolego Testy zdać ci pomożemy Do Policji cię przyjmiemy Jeśli księdza w rodzie masz Świetnie sobie radę dasz Dzisiaj będziesz kierownikiem A za tydzień naczelnikiem… Ciemno wszędzie, głucho wszędzie Co to będzie, jak to będzie Gdy starszyzny już nie będzie… Nad tą trumną zapłaczemy Gdy Policję pogrzebiemy… • Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi

    Odpowiedz
  • Xxx(2019-11-12 19:09) Zgłoś naruszenie 22

    Urzędnicy administracji rządowej za delegację (podróż służbowa trwająca powyżej 8h), jesli nie było zapewnione wyżywienie, dostają 30 zł, z czego 7.5 zł to śniadanie, 15 zł obiad i 7.5 zł kolacja. To jest śmieszna stawka, nawet kawy za to nie można kupić na mieście, a co dopiero coś zjeść.

    Odpowiedz
  • pytanie(2019-11-12 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    Na gorącą nie starcza. A na mrożonego liptona starczy?

    Odpowiedz
  • PUTIN(2019-11-17 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    NA PIWO STARCZY

    Odpowiedz
  • Godność Człowieka stawka niewolnicza(2019-11-12 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    W 2016 roku aspirant sztabowy Jacek naruszył moje Dobra Osobiste poprzez ingerowanie w moje leczenie w szpitalu. Uczynił to bez mojej zgody. Ale podobno dla Dobra Służby. Nie sporządził z tego zdarzenia żadnej dokumentacji służbowej a przecież próbował wymusić na moim lekarzu wystawiania zwolnień lekarskich do przodu. Lek przypisany po tej wizycie biorę do dnia dzisiejszego a aspirant sztabowy zapewne bierze emeryturę większą od pensji, która pobierał w Policji. Jego działanie w szpitalu odebrałem jako atak ******a Psychicznego bo niejednokrotnie męczył mnie w służbie jak np. łapiąc z nienacka za kroczę. Faktycznie bardzo duża ta szkodą dla policjanta pobierającego dodatek 2 zł 70 groszy....A co ja mam powiedzieć?!

    Odpowiedz
  • Godność Człowieka stawka niewolnicza(2019-11-12 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Dodatek 2 zł 70 groszy pobierałem już w latach 2000 w górę patrolując pieszo podkreślam pieszo ulice Miasta Warszawy i nikt o tym nie trąbił jak by odkrył Afrykę! Było niekiedy Bardzo zimno ale zaciskało się zęby i patrolowało dla tzw. Dobra Służby. Stawki niewolnicze istniały i dalej będą wykazywane przez dziennikarzy tylko o kilkanaście lat za późno! I gdzie Ci związkowcy byli do tej pory? Ano brzuszki zapuszczali i buzie pęczniały i awansowali! Gdzie byli Radcy KGP i oficerowie, że takie Głodowe Stawki w Rozporządzenia powpisywali?! To chyba dla tzw. Dobra Służby.....

    Odpowiedz