statystyki

Odprawy mogą być różnicowane w zależności od umowy

autor: Łukasz Guza06.05.2019, 17:00
Wyrok ma istotne znaczenie dla zatrudnionych w Hiszpanii. Dla polskiego ustawodawcy jest ono wskazówką. W Polsce nie przysługuje bowiem odprawa w razie upływu terminu zatrudnienia na czas określony, a ta w razie zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy należy się w takiej samej wysokości bez względu na rodzaj umowy.

Wyrok ma istotne znaczenie dla zatrudnionych w Hiszpanii. Dla polskiego ustawodawcy jest ono wskazówką. W Polsce nie przysługuje bowiem odprawa w razie upływu terminu zatrudnienia na czas określony, a ta w razie zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy należy się w takiej samej wysokości bez względu na rodzaj umowy.źródło: ShutterStock

Świadczenie wypłacane w związku z rozwiązaniem stałej umowy może być wyższe od tego należnego w razie zakończenia kontraktu terminowego.

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony wynika z okoliczności, których nie przewidziano w chwili jej zawarcia i które zakłócają normalny przebieg stosunku pracy. Dlatego odprawa dla pracujących na tej podstawie może być wyższa od tej przysługującej zatrudnionym do wykonania konkretnej usługi. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 11 kwietnia 2019 r.

Sprawa dotyczyła firmy Cobra, która zobowiązała się m.in. do odczytu liczników energii elektrycznej oraz ich instalowania i wymiany na terenie jednej z hiszpańskich prowincji. Usługę tę podjęto na podstawie umowy z dystrybutorem energii elektrycznej i gazu. W celu realizacji kontraktu spółka zatrudniła pracowników na czas określony. Po ponad trzech latach dystrybutor rozwiązał kontrakt. W związku z tym Cobra poinformowała pracowników, że ich czasowe kontrakty ustają i przysługuje im odprawa (w wysokości 12 dniówek za każdy rok przepracowany w firmie). Dodatkowo pracodawca wszczął procedurę zwolnienia grupowego, która objęła 72 pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony (oni również wykonywali zadania w ramach realizacji umowy z dystrybutorem). Tym osobom przysługuje odprawa w wysokości 20 dniówek. Pracownicy zaskarżyli zwolnienia, a ich sprawa trafiła do sądu II instancji, który powziął wątpliwości co do tego, czy odmienne traktowanie pracowników w zakresie wysokości odprawy jest zgodne z porozumieniem ramowym w sprawie pracy na czas określony stanowiącym załącznik do dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. (Dz.U. 1999, L 175).


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane