statystyki

Pracownikowi przechodzącemu na samozatrudnienie czasami trzeba wypłacić odprawę

autor: Kinga Lalowicz26.09.2019, 09:47; Aktualizacja: 26.09.2019, 11:43
Jeżeli pracodawca chce współpracować ze swoim pracownikiem, to powinien pamiętać, że nie może to być tylko pozornie inna forma pracy. Współpraca powinna wyraziście odbiegać od tej na mocy umowy o pracę.

Jeżeli pracodawca chce współpracować ze swoim pracownikiem, to powinien pamiętać, że nie może to być tylko pozornie inna forma pracy. Współpraca powinna wyraziście odbiegać od tej na mocy umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Pracodawca zaproponował mi przejęcie działu, którym zarządzam jako dyrektor. Miałam wtedy z nim współpracować na mocy umowy cywilnoprawnej w ramach działalności gospodarczej. Kiedy nie zgodziłam się na takie rozwiązanie, pracodawca zagroził, że w takim wypadku rozstaniemy się na dobre. Przystałam więc na jego propozycję. Umowa o pracę została rozwiązana w trybie porozumienia stron. Jednak kiedy współpracowałam ze swoim pracodawcą, byłam cały czas kontrolowana. W końcu umowa została zerwana, a ja zostałam całkowicie bez pracy. Czy mogę domagać się jakiegokolwiek odszkodowania?

Umowa o pracę, poza obowiązkiem odprowadzania składek ubezpieczeniowych, niesie za sobą także przywileje pracownicze, takie jak na przykład prawo do urlopu wypoczynkowego. To ją właśnie odróżnia od umów cywilnoprawnych, choćby takich jak zlecenie.

Zastępowanie umowy o pracę zleceniem lub inną umową cywilnoprawną w ramach prowadzonej przez zatrudnionego działalności gospodarczej jest bardzo korzystne dla pracodawców – nie muszą płacić podatków, opłacać składek ZUS ani udzielać urlopu wypoczynkowego. Mogą dzięki temu zaoszczędzić znaczne sumy w skali roku. Niestety jest to bardzo krzywdzące dla pracownika, który nie zarabiając dużo więcej niż na umowie o pracę, zostaje obarczony obowiązkiem opłacania składek. Dzieje się tak najczęściej, gdy pracownik jest osobą zarządzającą daną jednostką zakładu pracy. Wówczas perspektywa samodzielnego prowadzenia tej jednostki wydaje się atrakcyjna. Jest to dla niego pewnego rodzaju prestiż. Często nieświadomy konsekwencji pracownik zgadza się na rozwiązanie umowy i prowadzenie jednostki w formie współpracy na mocy umowy cywilnoprawnej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane