statystyki

Kilka monitorów na biurku pracownika nie zdubluje przysługujących mu przerw

autor: Sebastian Kryczka27.04.2019, 11:30
Pracownik na stanowisku pracy użytkuje kilka monitorów ekranowych. Jak powinna wyglądać organizacja pracy?

Pracownik na stanowisku pracy użytkuje kilka monitorów ekranowych. Jak powinna wyglądać organizacja pracy?źródło: ShutterStock

Pracownik na stanowisku pracy użytkuje kilka monitorów ekranowych. Jak powinna wyglądać organizacja pracy? Czy w takim przypadku ma on prawo do dłuższych przerw w pracy niż pracownicy użytkujący na swoim stanowisku pracy jeden monitor – zważywszy że przepisy regulujące uprawnienia pracownicze odwołują się do użytkowania „monitora”, a nie „monitorów”? Jak przedstawia się odpowiedź na powyższe pytania w przypadku pracownic będących w ciąży?

Rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973) nie reguluje bezpośrednio sytuacji, gdy pracownik w obrębie jednego stanowiska pracy użytkuje więcej niż jeden monitor. Mimo to należy przyjąć, że pracownicy użytkujący taką ilość sprzętu mają analogiczny poziom uprawnień dotyczących organizacji pracy, jak ci, którzy wykonują pracę przed jednym ekranem. Powyższa zasada dotyczy również pracownic będących w ciąży. Niezależnie od powyższego w takim przypadku dobrą praktyką może być jednak wydłużenie na poziomie przepisów zakładowych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Narzędzie pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczanie pracownikom niezbędnych narzędzi do pracy. Przy czym oczywiście inne wyposażenie będzie przekazywane pracownikom budowlanym wykonującym pracę na wysokości, a inne pracownikom zatrudnionym przy szeroko rozumianych pracach biurowych. W tym drugim przypadku pracownik będzie świadczył z reguły pracę w ramach komputerowego stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy.

Rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe powstało w latach 90. i od tamtej pory funkcjonuje w niezmienionym kształcie – czego nie można powiedzieć o wyposażeniu komputerowym stanowisk pracy. Od końca lat 90., kiedy to standardem był jeden kineskopowy monitor posadowiony na jednostce centralnej komputera typu „desktop”, zarówno komputery, jak i same monitory przeszły niemałą ewolucję. Miejsce starych monitorów CRT, których sposób wyświetlania obrazu w sposób znaczny obciążał narząd wzroku, zastąpiły nowoczesne płaskie monitory LCD, a ostatnio również monitory wklęsłe, które wbrew pozorom nie są rozwiązaniem wyłącznie dla graczy komputerowych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bluuu(2019-04-28 17:04) Zgłoś naruszenie 22

    pytanie: ilość monitorów a ilość komputerów/pulpitów zdalnych. Czas zainteresować się ilością stanowisk dla pracownika. Niestety wile osób siedząc przy jednym biurku obsługuje fizycznie/wirtualnie kilka stanowisk komputerowych / pulpitów, często zmuszani są do przełączania pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi i narzędziami. Wydaje się to niby nic, ale faktycznie w dłuższej perspektywie czasu źle wpływa na organizm, taki multitask.

    Odpowiedz
  • wolę 500 plus(2019-04-28 18:06) Zgłoś naruszenie 11

    najlepiej to zarąbać pracownika pracą za najniższą krajową

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane