statystyki

Umowy bezterminowe dla nauczycieli: Propozycja MEN gorsza niż to, co gwarantuje kodeks pracy

autor: Patrycjo Otto14.03.2019, 10:23; Aktualizacja: 14.03.2019, 10:26
Aby uzyskać umowę na czas nieokreślony, nauczyciel może być zmuszony przepracować, częściowo w zawieszeniu, aż cztery lata. Wynika to z proponowanego limitu 36 miesięcy trwania umów na czas określony i trzymiesięcznych przerw między nimi.

Aby uzyskać umowę na czas nieokreślony, nauczyciel może być zmuszony przepracować, częściowo w zawieszeniu, aż cztery lata. Wynika to z proponowanego limitu 36 miesięcy trwania umów na czas określony i trzymiesięcznych przerw między nimi.źródło: DGP

Koniec z nadużywaniem umów na czas określony? Nowelizowana Karta nauczyciela rozprawia się z tym procederem. Jednak na własnych, nie do końca korzystnych zasadach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło uporządkować umowy terminowe w oświacie. Ale zamiast sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie z kodeksu pracy, stworzyło własne, stawiające nauczycieli w innej, może nawet gorszej sytuacji niż osoby zatrudniane na podstawie kodeksu pracy.

Przede wszystkim by umowa terminowa nauczyciela przekształciła się na taką na czas nieokreślony, będzie on musiał przepracować w jednej szkole 36 miesięcy, z tym że okres między umowami terminowymi może wynosić do trzech miesięcy. – Aby zatem uzyskać umowę na czas nieokreślony, w rzeczywistości nauczyciel może być zmuszony przepracować aż cztery lata – komentują eksperci.

Dla porównania: osoby zatrudnione na podstawie kodeksu pracy (chociażby woźne w szkole), aby przejść na umowę bezterminową muszą nieprzerwanie przepracować u jednego pracodawcy na umowach czasowych tylko 33 miesiące, a zarazem ich łączna liczba nie może być większa niż trzy. Propozycja nowelizacji Karty nauczyciela o limicie umów w ogóle nie wspomina. A jego brak w połączeniu z przekroczeniem trzymiesięcznej przerwy w zatrudnieniu, która będzie oznaczała liczenie czasu zatrudnienia w danej szkole od nowa, może być zdaniem ekspertów polem do nadużyć. – Brak limitu umów skutkuje słabszą ochroną nauczycieli przed nadużywaniem umów terminowych – zwraca uwagę dr Magdalena Zwolińska, partner NGL Wiater. Wtóruje jej dr Marcin Wujczyk, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy sp.k. Ostrzega, że samorządy, by uzyskać trzymiesięczną przerwę, mogą zatrudniać kilku nauczycieli na zmianę. Są jednak i tacy, którzy uważają, że limit liczby umów dla nauczycieli w ogóle nie ma znaczenia.

Nikt nie ma wątpliwości, że zawarcie umowy o pracę w szkole na czas nieokreślony graniczy dziś z cudem. Umowy terminowe są na porządku dziennym i na pewno nie dlatego, że oczekują ich nauczyciele. Proponują je powszechnie władze placówek, tłumacząc, że jest to podyktowane organizacją nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło położyć kres takiej praktyce. W art. 10 nowelizowanej Karty nauczyciela resort zaproponował, by łączny okres zatrudnienia na podstawie umów terminowych nie przekraczał 36 miesięcy. Po upływie tego czasu stosunek pracy miałby się przekształcić w zawarty na czas nieokreślony – a dotyczyłoby to zarówno nauczyciela kontraktowego, jak i mianowanego oraz dyplomowanego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • czytelnik(2019-03-15 10:31) Zgłoś naruszenie 57

  ciągle nie zadowoleni, za rzadów PO-PSL było ok

  Odpowiedz
 • xxx(2019-03-14 21:16) Zgłoś naruszenie 43

  Nie do pomyślenia w państwie prawa.

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2019-03-14 13:04) Zgłoś naruszenie 14

  Ano tak wyglądają rządy ludzi solidarności i kościoła. Wójt, pleban i pan są jak Kczafi /pączki w maśle/ a dla podatnika zewsząd nędza. PiS od razu się zabrał za najwyższą półkę - Tr.Kon., KRS, Kuratoria, wzajemnie się wspierali z plebanami. Głosujcie dalej na PiS lub siedźcie w domu. Niedługo dojdziemy do feudalizmu. Podatnik= chłop pańszczyźniany. A wszędzie hasła - Bóg honor ojczyzna i całowanie po rękach urzędników p. boga, ludzi USA, naszych ustosunkowanych. Teraz chcą urządzić nauczycieli, tak jak urządzili sędziów. Ziobro do reszty rozwali sądownictwo. Tak jak prokuraturę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • popis partii pis(2019-03-17 16:17) Zgłoś naruszenie 00

  ale to teraz mlode nauczycielki nie beda mogly w ciaze zajść bo po macierzynskim nie beda mialy etatu. wedlug Szczerego maja szanse na 500+ ,a jesli nie chca pracy stracic przejda do partii Biedronka albo Koalicji Europejskiej by tworzyc cos na wzor tego co robi viceprezydent Warszawy ze swoim partnerem - będą mogły adoptowac cudze dziecko

  Odpowiedz
 • Gra strajkiem - Co myśli rząd o reformie oświaty? (2019-03-17 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie łatwo poddają się socjotechnice, ale kto widzi szerzej ten nie uwierzy, że rządzącym zależy na oświeconych Polakach i szacunku do Polskich nauczycieli . Skoro premier nie szanuje polskiej publicznej szkoły i wysyła swoje dzieci do prywatnej to pokazuje światu stosunek do polskiej oświaty i reformy minister Z>Zbliżające się wybory to powód strajku nauczycieli. ZNP i minister Z. są reżyserami przedstawienia. Pajacykami na sznurkach jak od czasów zaborów są nauczyciele. Nikt ich nie docenia, ale wszyscy oceniają i wymagają. Pieniądze na uchodźców, na 500 + i wysokie podwyżki dla milicji=policji też się znalazły. Ale pensje nauczycieli są hasłem przewodnim i odwróceniem uwagi od wszystkich afer rządzących i ich kolesi. Strajk nauczycieli ma zająć uwagę opinii publicznej i odwrócić od wszystkich przekrętów. Nikt już nie interesuje się HG... i jej wyłudzonymi pieniędzmi za skradzioną kamienicę itd, ani działaniami prezesa z budową na Srebrnej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane