Liczenie, lektury i poprawna polszczyzna – te obszary sprawiały kłopoty uczniom na próbnym teście kończącym podstawówkę.
Jakie lektury, ile zadań otwartych i na co zwrócić uwagę przy konstrukcji wypracowania – Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) wypuściła filmiki instruktażowe, jak wypełnić testy ósmoklasisty. Krok po kroku w przejrzysty sposób dwójka bohaterów wyjaśnia, jak będzie wyglądał test. Zaczynając od tego, ile minut będzie trwał, kończąc na tym, jak wypełniać okienka i co powinni umieć uczniowie, żeby go zdać.
– To bardzo potrzebne. Nie tyle uczniowie, ile rodzice szaleją i ciągle pytają o szczegóły – przyznaje jeden z nauczycieli z warszawskiej podstawówki. Wielu z nich boi się o los dzieci, bo w tym roku sytuacja jest trudniejsza niż kiedyś. To będzie pierwszy test dla ósmych klas, a poza tym do szkół ponadgimnazjalnych zdają dwa roczniki: ostatni z gimnazjum i pierwszy z nowej podstawówki. Choć będą kontynuować naukę w różnych systemach (jedni startują np. do czteroletnich liceów, a ich koledzy skończą trzyletnią szkołę ponadpodstawową), to zdawać będą do tych samych szkół. W efekcie w wielu z nich będzie mniej miejsc niż w poprzednich latach.