statystyki

Wypadek przy pracy? Pracodawcy będą musieli stosować nowy wzór dokumentu

autor: Łukasz Guza05.03.2019, 07:40; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:28
wypadek przy pracy, komputer

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawcy nie będą musieli już opatrywać karty swoją pieczęcią.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku pracodawcy będą musieli stosować nowy wzór dokumentu potwierdzającego wypadek przy pracy, sporządzanego na potrzeby GUS (karta Z-KW). Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawcy nie będą musieli już opatrywać karty swoją pieczęcią. Rezygnacja z tego wymogu wynika z wcześniejszych decyzji rządu. 28 czerwca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła „Informację dotyczącą deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”, przygotowaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Od tego momentu poszczególne resorty mają rok na usunięcie obowiązku używania pieczęci (w odniesieniu do dokumentów wymienionych w załączniku do informacji).

W związku z tym załącznik do projektu określa nowy wzór statystycznej karty. Rubryka, która – zgodnie z obecnym wzorem – przewidziana jest na pieczęć pracodawcy została opatrzona określeniem „Dane pracodawcy (nazwa i adres)”. Oznacza to, że zatrudniającym pozostawiono dowolność w wypełnianiu tego pola. Nadal będą mieli prawo stosować pieczątki, ale mogą też wskazać informacje o firmie w inny sposób. Obecnie obowiązujące wzory (przewidziane w rozporządzeniu w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, (Dz.U. z 2009 r. nr 14, poz. 80 ze zm.) będą mogły być jeszcze stosowane, do końca 2019 r.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Ela_Elżbieta(2019-04-29 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Po moim wypadku przez długi czas musiałam nosić ortezę nadgarstka. Kupiłam ją w mdh.pl. Była naprawdę wygodna i dawała skórze oddychać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klaudia(2019-03-20 13:27) Zgłoś naruszenie 01

    Dobrze wiedzieć o takiej zmianie. Dzięki za artykuł! Na początku tego roku miałam wypadek przy pracy (pracuję w hurtowni) i dość poważnie złamałam rękę. Jednak mój szef chciał zwalić całą winę na mnie, a nie na warunki pracy. Batalia o odszkodowanie skończyła się w sądzie. Musiałam zgłosić się do kancelarii prawnej advoco.pl, bo sama pewnie nie dałabym rady. Zakończyło się pomyślnie, otrzymałam wysokie odszkodowanie. Dzięki temu mogę pokryć koszty leczenia :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane