statystyki

Trzeba udowodnić, że nie ma chętnych na etat w służbie bhp

autor: Michał Culepa05.03.2019, 08:22; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:35
Przedsiębiorstwo odwołało się od tej decyzji, twierdząc, że nie może zrealizować tego obowiązku, bo na rynku nie ma chętnych do podjęcia pracy na takich warunkach.

Przedsiębiorstwo odwołało się od tej decyzji, twierdząc, że nie może zrealizować tego obowiązku, bo na rynku nie ma chętnych do podjęcia pracy na takich warunkach.źródło: ShutterStock

Źródłem sprawy była decyzja szczecińskiego okręgowego inspektora pracy, nakazująca Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w K. utworzenie komórki służby bhp zgodnie z art. 23711 kodeksu pracy. Paragraf 1 tego przepisu nakazuje obligatoryjne ustanowienie tego typu służby w zakładzie zatrudniającym powyżej 100 osób.

Przedsiębiorstwo odwołało się od tej decyzji, twierdząc, że nie może zrealizować tego obowiązku, bo na rynku nie ma chętnych do podjęcia pracy na takich warunkach. Argumentowało, że w zakładzie należącym do przedsiębiorstwa działała służba bhp, tyle że jej funkcje powierzono osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą, na podstawie umowy-zlecenia. Taka możliwość jest zapisana w kodeksie pracy. Artykuł 237 11 par. 2 dopuszcza możliwość powierzenia przez pracodawcę – przy braku kompetentnych pracowników – wykonywania zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu. Musi on posiadać wszystkie niezbędne kwalifikacje oraz ukończyć odpowiednie szkolenie.

Odwołanie zostało jednak oddalone, gdyż par. 1 ust. 3 rozporządzenia z 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy nakazuje pracodawcy – który zatrudnia od 100 do 600 pracowników (a w tym przedziale mieściło się zatrudnienie pracowników PGK w K.) – bezwzględnie utworzyć wieloosobową lub jednoosobową komórkę organizacyjną stanowiącą służbę bhp albo zatrudnić w niej pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nawet więc, gdy pracodawca nie ma kompetentnych pracowników, to i tak jest do tego zobligowany i nie ma wyboru pomiędzy jej utworzeniem w zakładzie a powierzeniem wykonywania zadań specjalistom spoza niego.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane