Według raportu portalu pracujwunii.pl zapotrzebowanie zagranicznych pracodawców na personel z Polski utrzymuje się na podobnym poziomie jak w poprzednich latach. Wyjazdy do pracy w Unii Europejskiej nadal cieszą się zainteresowaniem wśród naszych rodaków, którzy oczekują stabilnego zatrudnienia i gwarancji legalnej pracy.Liderem spośród krajów oferujących Polakom zatrudnienie kolejny rok okazały się Niemcy (57 proc. ogłoszeń), a następnie Holandia (21 proc.). Najwięcej ofert pracy skupiła branża budowlana, branża opieki i pomocy w domu, sektor magazynowy oraz produkcji i prac fizycznych.

Polacy wyjeżdżający do pracy najchętniej aplikowali na stanowiska typu: pracownik fizyczny, komisjoner, pracownik produkcji, magazynier.

Reklama

Prawie wszyscy zagraniczni pracodawcy oferowali w swoich ogłoszeniach organizację, a nawet opłacenie zakwaterowania, a także transport. Wyżywienie gwarantowało tylko 21% ogłoszeń. Pracę za granicą bez znajomości języka oferowało 33 proc. pracodawców, również 35% ogłoszeń nie wymagało posiadania doświadczenia w zawodzie.

Średnia stawka, jaką można było otrzymać za godzinę pracy w 2018 roku wynosiła 10 euro brutto. W skali miesiąca było to około 1 680 euro brutto, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 7 224 zł. Poziom zarobków za granicą wciąż jest zdecydowanie wyższy, niż ten jaki można za tę samą pracę uzyskać w kraju.

Najwięcej za godzinę można było zarobić w Szwajcarii (około 24 euro brutto), a najmniej w Wielkiej Brytanii – 8,85 euro brutto. Największe zarobki oferowano w branży budowlanej (operatory maszyn, cieśle, hydraulicy) i metalurgicznej (obróbka metalu), a najmniejsze na stanowiskach fizycznych.