statystyki

Ochroniarze w jednej firmie nie mogą otrzymywać zróżnicowanych pensji

autor: Artur Radwan26.11.2018, 19:00
ochroniarz w sklepie

Sąd uznał, że prawdziwą i jedyną przyczyną zróżnicowania wynagrodzeń były zaszłości historyczne.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może tłumaczyć różnic w zarobkach osób wykonujących identyczne zadania zaszłościami historycznymi, czyli tym, że jest to skutek scalania zakładu z mniejszych jednostek organizacyjnych – orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownicy firmy zażądali od pracodawcy wyrównania wynagrodzeń na podstawie art. 11 2 i art. 18 par. 2 kodeksu pracy (k.p.). Właściciel nie widział ku temu podstaw.

Sprawa trafiła do sądu I instancji. Ten nie stwierdził dyskryminacji w wynagradzaniu. Ustalił, że pracownicy wykonywali różne obowiązki – ochrony stacjonarnej, kierowcy, inkasenta, konwojenta. Pracodawca wykazał zasady przydziału pracowników do konkretnych zadań. Wysokość wynagrodzeń mieściła się w ramach określonych zakładowym układem zbiorowym pracy w kategoriach zaszeregowania i odpowiadała wymogom art. 78 k.p.

Sprawa trafiła do sądu II instancji, który stwierdził, że choć zakres obowiązków mężczyzn był tożsamy, w praktyce nie było stałego przydziału – zadania były wyznaczane na bieżąco, decydował o nich dowódca zmiany. Powodowie zamiennie wykonywali te same obowiązki, co uzasadnia przyjęcie, że świadczyli pracę jednakową.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane