statystyki

Ochroniarze za łatwo tracą uprawnienia

autor: Piotr Szymaniak06.07.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:45
ochroniarz w sklepie

Skreślenie z listy kwalifikowanych pracowników ochrony powoduje, że osoba ta nie może pracować w tzw. jednostkach SUFO.źródło: ShutterStock

Wystarczy wszczęcie postępowania karnego przeciwko ochroniarzowi, by ten z automatu utracił uprawnienia. Rzecznik praw obywatelskich uznał, że takie unormowania są nieproporcjonalne, i wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zbadanie pod tym kątem przepisów.

Pretekstem do wystąpienia była sprawa ochroniarza zatrudnionego w firmie obsługującej jeden z portów lotniczych. Został on oskarżony przez taksówkarza o stosowanie gróźb karalnych. Jednak był to jeden z szoferów działających na terenie lotniska bez zezwolenia. Do zadań ochrony portu należy m.in. wypraszanie takich przewoźników. A to naturalnie rodzi konflikty między taksówkarzami świadczącymi usługi nielegalnie a osobami, które mają za zadanie dbać o porządek na terenie portu lotniczego. Wobec tego pojawiło się podejrzenie, że mogło dojść do pomówienia ochroniarza. W takiej jednak sytuacji to, czy oskarżony okaże się winny czy nie, lub też postępowanie karne zostanie później wobec niego umorzone, nie ma większego znaczenia dla zachowania przez niego uprawnień. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 6 pkt 2 ustawy o ochronie osób i mienia (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1099 ze zm.) już samo wszczęcie postępowania karnego powoduje, że właściwy komendant policji musi skreślić ochroniarza z listy kwalifikowanych pracowników ochrony.

– Takich przypadków, gdzie ktoś jest pomawiany o popełnienie przestępstwa i na skutek wszczęcia postępowania zostaje od razu skreślony z listy, są setki – przyznaje Tomasz Grabski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony.

Skreślenie z listy kwalifikowanych pracowników ochrony powoduje, że osoba ta nie może pracować w tzw. jednostkach SUFO (Specjalistycznych Uzbrojonych Formacjach Ochronnych), a jedynie takie oddziały są uprawnione do pełnienia ochrony w bankach, sądach czy innych obiektach podlegających obowiązkowej ochronie. Skreślenie z listy oznacza więc dla ochroniarza albo utratę pracy, albo przeniesienie na mniej intratne stanowisko, gdzie nie wymagany jest wpis.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • lobbysta ochronny (2018-11-27 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ochroniarz z uprawnieniami czyli z zezwolenieniem dopuszczajacym do posiadania broni obiektowej będzie niedługo zawodem wymierajacym, mało nowych kandydatów na ten zawód spowodowany jest nie tylko niskimi płacami porownanymi do płacy sprzątaczki ale też wysokimi wymaganiami oraz dużymi kosztami uzyskania tych uprawnień jak również częstym selekcyjnym, kosztownym badaniom lekarskim porównywalnym do badań żołnierzy sił specjalnych. Dlatego nikt młody i sprawny człowiek nie będzie chciał wybrać zawód ochroniarza z bronią obiektów, chyba że tylko emeryci mundurowi którym należy się obligatoryjne uprawnienie z urzędu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane