Dokumentacja pracownicza elektroniczna, ale nie do końca

autor: Alina Giżejowska15.11.2018, 09:05; Aktualizacja: 15.11.2018, 09:09
dokument, podpis, biuro, praca

Powstaje pytanie, czy odwzorowanie cyfrowe wykonane zgodnie z art. 948 par. 2 k.p. będzie miało moc oryginału?źródło: ShutterStock

1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Pozwala ona pracodawcom na zmianę postaci prowadzenia akt pracowniczych z papierowej na elektroniczną i odwrotnie.

Wydawałoby się, że taka możliwość nie będzie rodzić większych wątpliwości, tym bardziej że jest odpowiedzią na potrzebę pracodawców. Jednak wątpliwości się pojawiają i nie są one bynajmniej nieistotne, a mają kardynalne znaczenie dla ochrony interesu pracodawcy.

Istnieją dokumenty związane ze stosunkiem pracy, które mają zastrzeżoną formę (nie postać) pisemną, np. wniosek o odpracowanie czasu prywatnego, wniosek o odbiór czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe. Wyżej wymieniona ustawa nie zmieniła przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie. A przecież forma (np. elektroniczna) i postać (np. elektroniczna) to nie są pojęcia jednoznaczne. W praktyce zdarza się, że pracodawcy przyjmują takie wnioski składane w postaci elektronicznej, ponieważ jest to ułatwienie dla nich i dla pracowników. Niemniej jednak z uwagi na ochronny charakter przepisów o czasie pracy należy liczyć się z tym, że np. odpracowanie czasu wolnego na podstawie wniosku złożonego elektronicznie będzie uznane przez PIP jako nieprawidłowe i doprowadzi do stwierdzenia wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Aby wykluczyć ryzyko odpowiedzialności za wykroczenie, pracodawca powinien wymagać składania wniosków w formie pisemnej i rozważyć ich przechowywanie w tej postaci, nawet jeśli prowadzi akta pracownicze w postaci elektronicznej.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane