statystyki

Gruntowna przebudowa dokumentacji pracowniczej: Czwarta części akt osobowych i zmiany w ewidencji czasu pracy

autor: Łukasz Guza17.09.2018, 07:21; Aktualizacja: 17.09.2018, 08:07
Nowe przepisy regulują również zasady przekształcania i prowadzenia dokumentacji w wersji elektronicznej (możliwość, nie obowiązek).

Nowe przepisy regulują również zasady przekształcania i prowadzenia dokumentacji w wersji elektronicznej (możliwość, nie obowiązek).źródło: ShutterStock

Wprowadzenie dodatkowej, czwartej części akt osobowych i doprecyzowanie dokumentacji związanej z ewidencją czasu pracy – to tylko przykładowe zmiany, jakie czekają działy kadrowe firm.

Przeorganizowanie dotychczasowych akt przewiduje projekt ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dostosowuje on przepisy do możliwości prowadzenia dokumentacji w wersji elektronicznej (od 1 stycznia 2019 r.) oraz zmian wprowadzanych w związku z wejściem w życie unijnego, ogólnego rozporządzenia o danych osobowych (RODO). Firmy będą miały pół roku na jego wdrożenie (od 1 stycznia 2019 r.).

Nowy dział

Zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja pracownicza będzie dzielić się na cztery części (A–D). Wyodrębniona zostanie nowa część (C; dotychczasowy dział C będzie działem D). Pracodawca będzie musiał gromadzić w niej dokumenty związane z ponoszeniem odpowiedzialności porządkowej przez pracownika lub innej, określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary (po upływie określonego czasu). Z akt trzeba bowiem usuwać odpis zawiadomienia o ukaraniu. Pozostałe trzy części (A, B i D – ta ostatnia to dzisiejsza część C) zachowają dotychczasową zawartość, ale z modyfikacjami. Rozporządzenie nie wymienia już wprost dokumentów, które należy gromadzić w związku z rekrutacją na dane stanowisko. Będzie ono zawierać jedynie odwołanie do art. 22 1 kodeksu pracy i następnych, które po planowanej nowelizacji określą, jakie informacje o kandydacie do pracy może pozyskiwać zatrudniający (na żądanie i za zgodą ubiegającego się o angaż). Nie oznacza to, że pracodawca nie będzie mógł domagać się obecnie wprost wymaganych dokumentów (np. świadectwa pracy). Przechowywane mają być jednak tylko te, które są istotne dla ustalenia uprawnień lub obowiązków pracownika (świadectwo jest konieczne np. w celu ustalenia wymiaru urlopu nowozatrudnionej osoby). To skutek wejścia w życie RODO.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • mały przedsiębiorca(2018-09-17 09:36) Zgłoś naruszenie 230

  No i znów zmiany przepisów dla przedsiębiorców.Ja już tego nie ogarniam.A miały być zapowiadane ułatwienia.Przed wyborami wszyscy deklarują ułatwienia a po wyborach tylko same utrudnienia.Kiedy będzie stabilność przepisów w tym kraju?

  Odpowiedz
 • j.(2018-09-17 17:20) Zgłoś naruszenie 100

  Jeśli jakiś przyszły premier powie w expose, że: "będą wprowadzane coraz to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, będzie coraz więcej biurokracji, a przepisy np. podatkowe i dotyczące prawa pracy będą coraz to bardziej skomplikowane, niejasne i nieżyciowe", to ja takiemu premierowi będę bił brawo! Dlaczego?.... Ano... dlatego, że przynajmniej nie kłamie!...

  Odpowiedz
 • Proszę o poprawę literówki w tytule(2018-09-17 10:20) Zgłoś naruszenie 53

  "Czwarta części akt osobowych i zmiany ..." "Wprowadzenie dodatkowej, czwartej części akt osobowych i doprecyzowanie ..."

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane