statystyki

Dokumentacja pracownicza elektroniczna, ale nie do końca

autor: Alina Giżejowska15.11.2018, 09:05; Aktualizacja: 15.11.2018, 09:09
dokument, podpis, biuro, praca

Powstaje pytanie, czy odwzorowanie cyfrowe wykonane zgodnie z art. 948 par. 2 k.p. będzie miało moc oryginału?źródło: ShutterStock

1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Pozwala ona pracodawcom na zmianę postaci prowadzenia akt pracowniczych z papierowej na elektroniczną i odwrotnie.

Wydawałoby się, że taka możliwość nie będzie rodzić większych wątpliwości, tym bardziej że jest odpowiedzią na potrzebę pracodawców. Jednak wątpliwości się pojawiają i nie są one bynajmniej nieistotne, a mają kardynalne znaczenie dla ochrony interesu pracodawcy.

Istnieją dokumenty związane ze stosunkiem pracy, które mają zastrzeżoną formę (nie postać) pisemną, np. wniosek o odpracowanie czasu prywatnego, wniosek o odbiór czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe. Wyżej wymieniona ustawa nie zmieniła przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie. A przecież forma (np. elektroniczna) i postać (np. elektroniczna) to nie są pojęcia jednoznaczne. W praktyce zdarza się, że pracodawcy przyjmują takie wnioski składane w postaci elektronicznej, ponieważ jest to ułatwienie dla nich i dla pracowników. Niemniej jednak z uwagi na ochronny charakter przepisów o czasie pracy należy liczyć się z tym, że np. odpracowanie czasu wolnego na podstawie wniosku złożonego elektronicznie będzie uznane przez PIP jako nieprawidłowe i doprowadzi do stwierdzenia wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Aby wykluczyć ryzyko odpowiedzialności za wykroczenie, pracodawca powinien wymagać składania wniosków w formie pisemnej i rozważyć ich przechowywanie w tej postaci, nawet jeśli prowadzi akta pracownicze w postaci elektronicznej.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane